Operasyon PKK'yı bitirmez!

Operasyon PKK'yı bitirmez! .12059
  • Giriş : 17.10.2007 / 11:41:00

ABD yönetimi, Ermeni tasarısı ile ilgili Türkiye'ye itidal çağrılarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenleyeceği olası sınır ötesi operasyonunun terör örgütü PKK'yı bitiremeyeceğini ve örgütün eylemlerinin devam edeceğini ileri sürdü.

ABD yönetimi, gündemdeki Ermeni tasarısının yol açacağı sorunlarla birlikte değerlendiriyor ve Türkiye'ye itidal çağrılarını sürdürüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, PKK konusunda, "Bu kolayca çözümlenebilecek bir konu olsaydı, şimdiye kadar yapardık" dedi.

Öte yandan ABD, Ermeni tasarının geçmesi halinde, Türkiye'nin kendi topraklarından, Irak'taki ABD birliklerine yapılan sevkıyatı engelleme olasılığına karşı alternatif arayışında.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir askeri yetkili, sevkıyatın kesilmesinin, Irak'taki ABD operasyonlarına dikkate değer bir 'etkisi' olacağını söyledi.

ABD: "Irak egemenliğini koruyacaktır"

Türkiye'nin sınır ötesi tartışmaları ABD'nin de gündeminde. ABD'li Tuğgeneral Carter Ham, Türkiye'nin sınır ötesi operasyon düzenlemesi halinde, Irak'ın egemenliğini savunacağını söyledi.

General Ham, "Irak'ın egemen bir ulus olduğunu bilmek önemlidir" dedi ve "Türklerin PKK militanlarına yönelik operasyon düzenlemek için sınırı geçmesi durumunda Iraklıların egemenliklerini ve topraklarının savunulmasını çok ciddiye alacaklarını" söyledi.

ABD ordusunun topraklarını savunmak için Irak kuvvetlerine yardım edeceğini kast etmediğini de belirten Tuğgeneral Ham, ABD'nin Türk müttefiki ile diplomatik bir çözüm bulunmasını umduğunu söyledi ve "Eğer diplomasi başarısız olursa, durumu değerlendirmeli ve siyasi düzeyde neyin en iyisi olacağına karar vermeliyiz" dedi.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komisyonu'nda Ermeni tasarısının geçmesinin ardından İncirlik üssünün kapatılması durumunu da değerlendiren Tuğgeneral Ham, askeri malzemenin sevkiyatının kesilmesi halinde, bunun Irak'taki ABD operasyonlarına dikkate değer bir etkisi olacağı gibi, Irak ticareti açısında da olumsuzluklara yol açacağını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı'nın sevkiyat için alternatif bir B planı arayışında olduğunu hatırlatan Tuğgeneral Ham, "Başka şeylerin yanı sıra, kuşkusuz bunun maliyeti çok daha yüksek olur" dedi ve doğal olarak bugün Türkiye'deki yolu muhafaza etmeyi tercih ettiklerini kaydetti.

"Türkiye'nin karşılık vermek istemesi normal"

Cumhuriyetçi Parti'den başkan adaylığı için yarışan Senatör John McCain ise, "PKK teröristlerinin Türkiye içine sızıp operasyon düzenlediği bir ortamda, Türklerin en azından bu duruma bir karşılık vermeyi planlamasının anlaşılabilir olduğunu" söyledi.

Senatör McCain, "Iraklı Kürtlerle ve Türklerle, PKK'yı bastırma üzerinde çok çalışmak zorundayız. Bu, PKK'nın sınırdan Türkiye içine sızıp 20 Türkü öldürebildiği çok tehlikeli ortamda, Türklerin en azından bir karşılık vermeyi planlamamasını bekleyemezsiniz" diye konuştu.

McCain, Iraklı Kürtlerin de terör örgütü PKK'yı ortadan kaldırmanın kendi çıkarına olduğunu anlaması gerektiğini kaydetti.

Bu arada, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuna Rusya da karşı. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da kabul edilen bir kararda, "Kuzey Irak'a askeri bir operasyon, bölgedeki hassas durumu istikrarsızlaştırır" ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious