Operasyon saat 03.00'te 40 ayrı adrese düzenlendi

Operasyon saat 03.00'te 40 ayrı adrese düzenlendi.30912
  • Giriş : 22.01.2008 / 13:27:00
  • Güncelleme : 22.01.2008 / 15:18:47

İstanbul polisinin, büyük operasyonu gece saat 03.00 sıralarında 40 ayrı adrese düzenlediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

40 AYRI ADRESE EŞ ZAMANLI OPERASYON

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Emekli Tümgeneral Veli Küçük, Avukat Kemal Kerinçsiz, Akşam Gazetesi Yazarı Güler Kömürcü ve Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un da aralarında bulunduğu şahısları, İstanbul genelindeki 40 ayrı adrese gece saat 03.00 sıralarında eşzamanlı operasyon düzenleyerek gözaltına aldığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları devam eden şahısların yaklaşık 40 kişi olduğu belirtilirken, emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre bu sayının 60'a yükselebileceği ifade edildi.

GÖZALTINA ALINAN ZANLILARIN, AVUKATLARIYLA 24 SAAT GÖRÜŞTÜRÜLMEMESİ KARARI ALINDI

Gözaltına alınan Sami Hoştan'ın avukatı Yadigar Gürbüz ve Engin Zorbay'ın avukatı Yıldırım Çavuşovalı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelerek müvekkilleri hakkında bilgi almaya çalıştı.

Emniyet çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Avukat Yıldırım Çavuşovalı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün operasyonda gözaltına alınan zanlılarla avukatlarının 24 saat görüştürülmemesi yönünde karar aldığını söyledi. Avukat Kemal Kerinçsiz'in gözaltında olmadığını ancak operasyon kapsamında arandığını ifade eden Çavuşovalı, "Kendisi de gözaltına alınabilir. Ben de çok fazla birşey bilmiyorum. Operasyonun kapsamını çok genişletmişler. Müvekkillerimizle görüşemedik." dedi.

Bu arada, Sami Hoştan'ın avukatı Yadigar Gürbüz ise, basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı.

KÜÇÜK, TEHDİT İDDİALARIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Veli Küçük, emekli olduktan sonra Hrant Dink'in 301'den yargılanmasının baş aktörlerinden olan Hukukçular Birliği Başkanı Kemal Kerinçsiz ile defalarca aynı karede yer almıştı. Danıştay saldırganı Alparslan Arslan'la yan yana çekilmiş fotoğraflarıyla dikkatleri çeken Veli Küçük'ün adı, 19 Ocak 2007 tarihinde gerçekleştirilen Hrant Dink suikasti sonrası yine gündeme gelmişti. Hrant Dink'in avukatı Erdal Doğan, hain saldırı sonrası yaptığı açıklamada, JİTEM'İn de kurucusu olduğu iddia edilen Veli Küçük'ün, Hrant Dink'i defalarca tehdit ettiğini aktarmıştı. Doğan, "Hrant Dink, 5-6 ay önce Veli Küçük tarafından birkaç kez telefonla tehdit edildiğini anlattı. O zaman biz çok üzerinde durmadık. Çünkü, yüzlerce tehdit alıyordu. Ama kendisi Veli Küçük'ün tehditlerinden, diğer tehditlere göre daha fazla tedirgin olduğunu söyledi." açıklamasında bulunmuştu.

Agos'un yazarlarından gazeteci Aydın Engin ise "Şişli'de Hrant'la birlikte, üzerimize bozuk paraların atıldığı, tükürüldüğü, küfürler edilip, saldırının her çeşidinin yaşatıldığı yargılama sırasında, Küçük de Kemal Kerinçsiz ekibiyle birlikte mahkeme salonundaki yerini almıştı." açıklamasıyla dikkatleri bu yöne çekmişti. Hrant Dink'in kardeşi Orhan Dink ise ağabeyinin Küçük ve Kerinçsiz grubu tarafından hedef gösterildiğini söylemişti. Orhan Dink,

"Ağabeyim, 'Küçük mahkemeye geldi ve huzurumuz kalmadı' dedi. Bu ülkenin demokrasi tarihini bilen insanlarız. Küçük'ün ne demek olduğunu da biliriz, Kerinçsiz grubunun da. Ağabeyim, 'Adres gösteriliyorum' diyordu. En ciddiye aldığı grup da Küçük'ün grubuydu. Küçük'ten doğrudan e-mail ya da telefon yoluyla tehdit gelmiş değil. Kendini devlet sanan kişilerin bu tür hatalar yapacağını düşünmek mümkün değil. Şu net ki; iki grup üzerine yoğunlaşıyordu: Küçük ve Kerinçsiz. Küçük, ortaya çıktığında işin ciddiyetini anladık. Küçük'ten sonra kurşun gelebilirdi ve geldi." demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious