Operasyonda 8 askerin teslim edildiği yer de hedefteydi

Operasyonda 8 askerin teslim edildiği yer de hedefteydi.7158
  • Giriş : 23.12.2007 / 11:26:00
  • Güncelleme : 23.12.2007 / 11:30:44

Kuzey Irak'ta tesbit edilen terör örgütü PKK hedefleri, Türk savaş uçakları tarafından bombalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aynı hedefler bir saat sonra sınırdaki topçu birlikleri tarafından da ateş altına alındı. Operasyonda Zap başta olmak üzere bir çok örgüt kampı bombalandı.

Önce Malatya Erhaç Hava Üssü, ardından Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16 ile F-4 savaş uçaklarıyla, dün Irak'taki sınıra yakın terör yuvalarına, yeniden sınırötesi hava operasyonu yapıldı. ABD ile Türkiye arasındaki anlık istihbaratın paylaşılması çerçevesinde yapılan operasyonda, örgütün Kandil'den sonra en büyük kampının bulunduğu Zap ile Dağlıca baskınında kaçırılan 8 askerin DTP'li milletvekilerinin de aralarında bulunduğu heyete teslim edildiği Cemço kesimlerindeki PKK yuvaları hedef alındı. Operasyonda bunların dışında Metina, Hakurk ve Haftanin'deki PKK kampları vuruldu.

UÇAKSAVAR BATARYALARI İMHA EDİLDİ

Hava operasyonuna 15'i aşkın uçağın katıldığı belirtilirken, teröristlerin 16 Aralık'taki sınır ötesi hava harekatında bombalanan Zap Kampı'nı yeniden oluşturmaya çalıştıklarınin tesbit edildiği vurgulandı. Yapılan değerlendirmelerde bayram ve gündüz saatlerinde hava operasyonu beklemeyen teröristlerin hazırlıksız yakalandıkları ve Zap kampındaki teröristlerin karşılık vermeye çalıştıkları 3 uçaksavar bataryasının da imha edildiği ifade edildi.

KUZEY IRAK ÇUKURCA'DAN DA TOPLARLA DÖVÜLDÜ

Öte yandan Türk Hava Kuvvetleri'nin Kuzey Irak' taki PKK hedeflerini uçaklarla vurmasının ardından Türkiye Irak sınırı'nda bulunan Hakkari'nin Çukurca İlçesei'nde de top sesleri duyuldu.
PKK terör örgütüne yönelik süren operasyonlar kapsamında TSK'nın yaptığı hava operasyonunun ardından teröristlerin kaçış bölgesine top yağdırıldı. Çukurca Jandarma Sınır Taktik Alay Komutanlığı'ndan saat 17.00'da başlayan top atışı 10 dakika sürdü. 6 adet topun atılmasının ardından iki gündür bayram nedeniyle süren sessizlik bu top sesleriyle bozuldu. Top sesleri ile Çukurca ilçesi inlerken ilçede atışların ardından büyük bir sessizlik hakim oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious