Operasyonun ardından gözler Barzani'de

Operasyonun ardından gözler Barzani'de.10599
  • Giriş : 22.02.2008 / 13:07:00

TSK'nın Irak sınırını 10 kilometre geçtiğinin duyulmasından sonra gözler Barzani'ye çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genelkurmay Başkanlığı'nın operasyonu duyurduğu metinde, Barzani'ye de üstü kapalı bir mesaj yeralıyordu. Açıklamada bu hassas bölüm şöyle yeraldı:
"Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir." Sabah saatlerinde bölgeden gelen haberlerde binlerce Peşmergenin sınır bölgesine doğru hareketlendiği bilgisi yeraldı. Ancak daha sonra bu peşmergelerin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne direnmek değil kaçan PKK'lı teröristleri çevirmek için hareket ettiği bilgisi de ulaştı.

BARZANİ NE DEMİŞTİ?

Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Başkanı Mesud Barzani,son olarak hafta başında El-Arabiya televizyonuna verdiği demeçte operasyon olasılığına karşı tehditkar konuşmuştu.

Türkiye’nin Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarına sessiz kalan Irak yönetimine tepki gösteren Barzani, "Artık Irak hükümetine 'Türkiye’nın saldırılarına karşı tavır alın’ dememiz gereksiz. Çünkü onlar da Türkiye’nin her gün ordusuyla Irak’ın egemenliğini ayaklar altına aldığını görüyor. Sabrın da bir sınırı var. Şunu bildiriyorum ki, Türkiye’nin Federe Kürdistan topraklarına saldırıları devam ederse artık sessiz kalmayacağız'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious