Operasyon'un ayrıntıları

Operasyon'un ayrıntıları.42291
  • Giriş : 24.02.2008 / 15:36:00
  • Güncelleme : 24.02.2008 / 15:40:01

TSK, 21 Şubat günü saat 19:00'da sınır ötesi kara harekatına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1. GÜN

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyinde üslenen PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek amacıyla, 21 Şubat 2008 günü saat 10:00-18:00 arasında, uzun menzilli silahlar ve Hava Kuvvetlerine ait uçaklar ile vurdu. Ateşle taarruzdan sonra, aynı gün saat 19:00'da sınır ötesi kara harekatı başlatıldı.

Genelkurmay'ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada: "Bugüne kadar icra edilmiş olan hava operasyonlarının devamı niteliğindeki kara harekatının hedefi, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü olup; sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir. Irak'ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına özel bir önem veren Türk Silahlı Kuvvetleri, planlanan hedeflere ulaşılmasından sonra, en kısa zamanda yurt içine dönecektir. İcra edilen harekatın, bölgenin teröristler için kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasını önleyerek, Irak'ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Basın mensuplarının operasyon bölgelerine girmemeleri, kendi can güvenlikleri ve harekatın emniyeti açısından önem taşımaktadır" denildi.

Genelkurmay, bazı görsel basın organlarında, devam eden sınır ötesi harekatın maksadı, katılan birliklerin miktarı dahil kapsamı ve nitelikleri ile bağdaşmayan haber ve arşiv görüntülerine yer verildiği uyarısında bulundu. Bu uygulamaların iç ve dış kamuoyuna yanlış mesajlar verdiği ve bazı durumlarda gereksiz gerginliklere ve beklentilere yol açtığı tehlikesi taşıdığı belirtildi.

Aynı gün yayınlanan ikinci açıklamada ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş PKK terör örgütü mensuplarına karşı başlattığı hava destekli sınır ötesi kara harekatı, planlandığı şekilde devam ettiği belirtildi. 2'nci Ordu Komutanlığı sevk ve idaresinde Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı birlikleri tarafından icra edilen harekatın, Hava Kuvvetleri, Kara Havacılık unsurları ve karada konuşlu ateş destek vasıtaları tarafından desteklendiği vurgulandı.

Gündüz ve gece devam eden harekat esnasında, bölgede tespit edilen terör örgütüne ait hedefler Hava Kuvvetleri uçakları, silahlı helikopterler ve kara ateş destek vasıtaları ile yoğun ve etkili bir şekilde ateş altına alındı. Aynı zamanda, birliklerimizin ilerlemesi esnasında terör örgütünün kullandığı değerlendirilen doğal ve yapay bir çok tesis, içlerindeki çok miktarda mühimmat, malzeme ve yiyecek maddeleri ile birlikte kullanılmaz hale getirildi.Terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada, 24 terörist etkisiz hale getirilirken, çok sayıda terörist yaralandı. Ayrıca, temas bölgesinde en az 20 teröristin daha topçu ve silahlı helikopterler tarafından etkisiz hale getirildiği belirtildi.

İlk gün yapılan harekat sırasında 5 asker şehit oldu. Sıcak temasın bazı noktalarda devam ettiği, etkisiz hale getirilen teröristlerin kesin sayılarının, hedef bölgelerine ulaşıldıktan sonra duyurulacağı açıklandı. Bu arada istihbari bilgiler doğrultusunda, özellikle sözde lider denilen kadronun panik halinde güneye doğru kaçarak, bölgeyi terk etmeye çalıştıklarını belirtildi.

Sınır ötesi harekatın sadece terör örgütünü hedef aldığının belirtildiği açıklamada, birliklerimiz çetin hava ve arazi şartlarında, ileri harekatı ve arazi arama tarama faaliyetlerini sürdürdüğü, harekatın, planlanan hedeflere ulaşıldığında sona erdirileceği bildirildi.

2.GÜN

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak'ın kuzeyinde yapılan sınır ötesi harekatta; 23 Şubat 2008 günü saat 17:00 itibarıyla, bölgenin dört ayrı kesiminde terörist unsurlarla sağlanan temas devam etti. İçerisinde ağır uçaksavar silahlarının da bulunduğu, teröristlere ait çok sayıda silah mevzii tahrip edildi. Ayrıca, bölgede savunma maksadıyla hazırlanan tahkimli mevziler tahrip edilerek içlerinde bulunan teröristler ise silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Birliklerin ilerleme istikametinde tespit edilen önemli miktarda uzaktan komutalı el yapımı patlayıcı madde ve mayın, bulundukları yerlerde imha edildi. Değişik bölgelerde tespit edilen sığınak ve mağara gibi terörist barınma tesisleri; Hava Kuvvetleri uçakları, silahlı helikopterler ve kara ateş destek vasıtalarıyla kullanılamaz hale getirildi. Tesislerin içerisinde bulunan bol miktardaki mühimmat ile patlayıcı madde stokları tahrip edildi. Devam eden operasyonlarda, uçaklar ve uzun menzilli silah ateşleri sonucu saf dışı bırakılanlar hariç, 35 terörist etkisiz hale getirildi. Bu sonuçlara göre, iki gün içerisinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 79'a ulaştı. Bugünkü çatışmalarda 2 asker şehit oldu. Operasyona dünyanın birçok ülkesinden destek geldi.

Operasyon kapsamında yer yer teröristlerle çatışmaya girildiği belirtilirken, özellikle Zap ve Zağros alanında teröristlerin güvenlik güçlerine yönelik taciz ateşinde bulunmasına karşılık yer yer çatışmalar yaşanıyor.

Dün gece geç saatlerinde Kuzey Irak'ın Zagros bölgesi Basya kırsalında teröristlerle çatışma yaşandı. Çatışmaların Seve ve Herekol bölgesinde devam ettiği belirtildi. Bölgede yaşanan çatışmalarda güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik ağır kayıplar verdiği belirtiliyor. Çok sayıda birlik karadan ve havadan PKK kamplarına yönelik ilerleyişleri devam ediyor. Operasyon çerçevesinde Seve-Herekol sınır hatlarını Türk askerlerinin geçtiği ve Çukurca'ya bağlı Gere tepesine de askeri yığınak yaptığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. İlerleyişini sürdüren Türk tanklarının Kuzey Irak sınırında bulunan Bamerni ve Kanimasi bölgelerine konuşlandığı belirtiliyor.

3. GÜN

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü operasyonlarda şehit olan 4 askerin cenazesi, memleketlerine uğurlandı. Terör örgütüne yönelik Irak'ın kuzeyinde sürdürülen operasyonlarda şehit olan askerlerden Binbaşı Zafer kılıç, Er Yusuf Özmen ve İbrahim Ülger, Uzman Çavuş Murat Boğatur'un cenazesi sabah saatlerinde Van'a getirildi. Ambulansla Ferit Melen Havaalanı'na getirilen cenazeler için burada uğurlama töreni düzenlendi. Askeri yetkililerin katıldığı törenin ardından şehit askerlerden Binbaşı Zafer Kılıç, erler Yusuf Özmen ve İbrahim Ülger'in cenazeleri Ankara uçağına, Uzman Çavuş Murat Boğatur'un cenazesi İstanbul uçağına konularak uğurlandı. ŞEHİTLER TOPRAĞA VERİLİYOR

KONYA

Türkiye şehitlerini uğurluyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Astsubay Kıdemli Çavuş Selam Kemer'in cenazesi, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Mahmuthisar köyünde binlerce kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Cenaze törenine katılan binlerce kişi, araçlarını köy dışında park ederek köye kadar yürüdü. Köy yakınlarındaki bir tepede bulunan mezarlığa getirilen şehit Astsubay Kemer için burada cenaze namazı kılındı. Şehit Kemer'in cenazesi, cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenaze törenine katılan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, terör örgütü PKK aleyhine sloganlar attılar.

TRABZON

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terörist unsurlara yönelik düzenlediği kara harekatında şehit olan er İbrahim Gedik(20), göz yaşları arasında Trabzon'da toprağa verildi. Şehit er İbrahim Gedik'in cenazesi, Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak İskenderpaşa Cami avlusuna getirildi. Tabutun caminin avlusuna gelmesiyle şehit erin yakınları kriz geçirdi. Özellikle baba Abdurrahman, ağabeyleri Emin ve Habip, ablaları Düriye ve Makbule Gedik ile yakınları ayakta durmakta güçlük çekti. Gedik ailesi zaman zaman baygınlık geçirdi. Baba Abdurrahman Gedik ise sık sık 'Artık şehit babasıyım, Allah' diyerek bağırdı. Abla Düriye ise Türk bayraklı sarılı tabuta sarılarak, kardeşi için ağıtlar yaktı. Öğlen namazının ardından cenaze törenine geçildi. Cami avlusunun dışında toplanan binlerce vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez vatan bölünmez, hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz. PKK'yı mecliste istemiyoruz. İmralı basılsın, Apo asılsın" sloganlar eşliğinde terör örgütü aleyhine tezahüratlarda bulundular. Şehit er İbrahim Gedik Sülüklü Mezarlığı'ndaki şehitlikte defnedildi.

ESKİŞEHİR

Bingöl'ün Yedisu ilçesi kırsalında, terör örgütü PKK üyelerince döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan Muhabere Kıdemli Astsubay Üstçavuş Emre Bolat'ın (28) cenazesi, Eskişehir'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. TSK Eskişehir Asker Hastanesinden ambulansa konulan Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın cenazesi, törenin yapılacağı Reşadiye Camisi'ne getirildi. Çorlu'da bir tekstil fabrikasında çalışan şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın 6 aylık eşi İlknur Bolat, tören alanına ambulansla getirildi. Törende, Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın ayakta duramayan annesi Cumaziye Bolat, kardeşleri Yunus ve Esra, askerler ve yakınları tarafından teskin edilmeye çalışıldı. Törenin yapıldığı cami avlusunu dolduran vatandaşlar, terör örgütü PKK, Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve ABD aleyhinde sloganlar attılar. Bazı vatandaşlar, ''Kahrolsun PKK'' ve ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganı attı. Şehit Astsubay Üstçavuş Bolat'ın cenazesi, kılınan namazın ardından Kanlıpınar Şehitliği'ne defnedildi.

ÇANAKKALE

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan Piyade Er Gökhan Özkan'ın cenazesi, Çanakkale'de toprağa verildi. Şehit erin cenazesi, Yenice ilçesi Devlet Hastanesi morgundan alınarak, ambulansla Merkez Camisi'ne getirildi. Bu sırada Özkan'ın annesi Emine, babası Mehmet ve kız kardeşi Fatma (17), yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi. Çanakkale Müftüsü Kamil Baran'ın cenaze namazını kıldırmasının ardından şehit erin özgeçmişi okundu. Askerlerin omuzlarında top arabasına konulan şehit erin cenazesi, Boynanlar köyünde toprağa verildi.

İran'ın, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi harekatının ardından Irak sınırına takviye yaptığı açıklandı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, düzenlediği haftalık basın toplantısında "Sınırlarımıza takviye yapmak için gerekli adımlar atılmıştır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious