Operatör değiştirmede 3 günün raporu

Operatör değiştirmede 3 günün raporu.15003
  • Giriş : 11.11.2008 / 18:20:00

9 Kasım’da gece yarısı uygulamaya giren mobil numara taşınabilirliği (MNP) sistemi kapsamında bugüne kadar toplam 37,000 abonenin operatör değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Telekomünikasyon Kurumu tarafından 9 Kasım'da gece yarısı itibariyle uygulamaya giren mobil numara taşınabilirliği (MNP) sistemi kapsamında bugüne kadar toplam 37,000 abonenin operatör değiştirdiği belirtildi.

Telekomünikasyon Kurulu (TK) Başkanı Tayfun Acarer, daha önce MNP sistemi ile mevcut abone sayısında bir miktar düşme beklediklerini, toplam abone sayısının yüzde 10'unun işletmeci operatörünü değiştirmesini öngördüklerini söylemişti. Türkiye'de aktif mobil telefon abone sayısının 65 milyon civarında bulunuyor.

Reuters'a bilgi veren bir sektör yetkilisi, “Sistemin 9 Kasım'da başladığı ve abone sayısının 65 milyon olduğu dikkate alındığında, operatör değiştiren abone sayısı abartılı değil” dedi.

Taşınma işlemi abonenin alıcı operatöre başvurması ile başlıyor ve en fazla altı günde tamamlanması gerekiyor.

Türkiye'de Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'un iştiraki Avea olmak üzere toplam üç mobil telefon operatörü faaliyet gösteriyor.

Sabit telefon numaralarının da taşınmasına olanak tanıyacak Sabit Numara Taşınabilirliği sistemi gelecek yıl 9 Mayıs'ta uygulamaya girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*