Orada bir Beyrut var, uzakta!

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

İsrail saldırılarının yerle bir ettiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'un çöp yığınlarıyla dolu sokaklarını temizlemek için halk seferber oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan hükümeti ile anlaşmalı olan özel temizlik şirketi Sukleen'ın Hindistanlı ve Suriyeli çalışanlarının İsrail uçaklarının Lübnan'ı bombalamalarının ardından ülkeyi terk etmeleri ile ortaya çıkan temizlik sorunu bugün giderilmeye başlandı. Hindistanlı ve Suriyelilerin ülkelerine dönmelerinin ardından ortada kalan ve salgın hastalık tehlikesi taşıyan çöplerin toplanması Beyrutlu vatandaşlara kaldı. Mavi ve yeşil renkli elbiseleri ile sokakları temizlemeye başlayan "çöpcü"lerin profesyonel olmamaları da işlerini zorlaştırıyor.


-NAKLİYECİLERİN İŞLERİ DURDU-


Uydu görüntüleri yardımıyla hava saldırıları düzenleyen İsrail'in bombardımanından halkın kullandığı araçların yanısıra Lübnan ekonomisinin yüzde 20'ni oluşturan nakliye şirketleri de nasibini aldı.

Kamyon ve tırlarını hareket ettirmeye korkan Lübnanlı şoförler, gözlem uçaklarının hedefi olmaktan korkuyor, bu yüzden hiçbir yere kımıldayamıyor.

İsrail'in şu ana kadar 450 kamyonu vurduğu belirtilirken, buna son olarak sebze taşıyan 3 kamyonet daha eklendi. 170 bin kamyonun bulunduğu Lübnan yollarında şu an sadece temel ihtiyaç taşıyan 200 kamyon seyir halinde.


-BENZİN SORUNU-


İki haftadan fazla süredir devam eden saldırıların ardından Lübnan'da son günlerde daha da ciddi bir hal alan benzin sorunu da halkı endişelendirmeye başladı. İsrail'in ülkedeki stratejik önemi bulunan yolları ve petrol boru hatlarını vurmasıyla kısa sürede petrol krizinin ortaya çıkacağı dile getirilirken deniz yolunun da işlememesinden dolayı stokların yüzde 70 ila 80 civarında kaybının olduğu kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious