Oradaki işkenceleri anlatamam!

  • Giriş : 25.08.2006 / 00:00:00

Guantanamo Üssü’nde yasadışı olarak tutulan ‘en son’ ve ‘en meşhur’ Türk Murat Kurnaz'ın annesi konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikalıların gözetiminde Guantanamo’dan ayrılan Kurnaz’ın uçağı dün akşam Almanya’ya indi. Kurnaz dün ailesiyle ilk gecesini geçirdi. Zaman, “büyük buluşma” öncesinde, yıllardır oğlu için gözü yaşlı hukuk mücadelesi veren anne Rabia Kurnaz’ı Bremen’deki evinde ziyaret etti. Kavuşma anını iple çeken Rabia Kurnaz, oğlunun maruz kaldığı insanlık dışı muamelelerle ilgili soru üzerine gözyaşlarını tutamayarak, “Guantanamo’da yapılan işkenceleri anlatmak içimden gelmiyor.” demekle yetindi.

Yıllardır Türk ve Alman kamuoyunu meşgul eden “Kurnaz olayı”nın en yakın tanığı olan Rabia Kurnaz, 2001 Ekim’inde Pakistan’a gittikten bir sene sonra ‘terör şüphesiyle’ tutuklanan oğlunun yolunu tam 5 yıl bekledi. El Kaide ile irtibatlı olduğu yönündeki iddiaların asılsız çıktığı Kurnaz’ın annesi, oğlunun Pakistan’a kendisinden gizli gittiğini, bunu duyunca şoke olduğunu söylüyor. Rabia Hanım, “namaz kılan, kendi halinde bir öğrenci” olarak nitelediği Murat’ın, o günlerde kendisine, evlenmek istediğini söylediğini anlatıyor. Anne Kurnaz, ancak oğlunun Pakistan’a gitmeden önceki akşam kendisine ve iki kardeşine “aşırı ilgi” göstermesinden şüphelenmiş. “Ertesi gün kalkınca Murat’ı odasında göremedim.” diyen acılı anne, kendisini arayıp Köln’e gittiğini söyleyen oğlunun, Pakistan’a uçtuğunun daha sonra anlaşıldığını kaydediyor.

Başkan: Kurnaz, Bremen’de kalabilir

Oğlunun suçsuzluğunu ispat için Türk, Alman ve Amerikan makamları nezdinde zorlu bir hukuk mücadelesi verdiğini anlatan anne Kurnaz, mücadelesinin meyvesini aldığı için oldukça mutluydu. Rabia Hanım, “Çocuğunuzdan haber alabiliyor muydunuz?” sorusuna şu cevabı veriyor: “En son bu dava ile uğraşan Amerikalı avukat aracılığıyla oğlumdan haber alabildim. Bundan üç ay önce avukatla oğlum görüşüp konuşmuşlar. Sözde sağlığı iyiymiş Murat’ın. Ama ne kadar da iyi olsa, çocuğum bir kafeste yaşıyordu. Elinden geldiği kadar ayakta kalmaya çalışıyordu.” Guantanamo’daki mahkumlara yapılan muamelelerle ilgili soruya ise şu cevabı veriyor Rabia Hanım: “Türkiye’de bulunan, Guantanamo’da kalmış iki gençle görüştüm. Oradaki durumun çok kötü olduğunu söylediler. Yaptıkları işkenceleri size anlatmak hiç içimden gelmiyor.”

Kurnaz’ın Almanya’da oturum hakkını kaybettiğine yönelik iddialara ise son noktayı Bremen Belediye Başkanı Jens Böhrnsen koydu. Zaman’a konuşan Böhrnsen, “Bremen’de dilediği kadar kalabilir.” dedi. Başkan, “Kurnaz’ın Almanya’da kalabileceği, mahkeme kararıyla sabitleşti. Amerika’da tutuklu bir kişinin, oturumunu uzatması zaten mümkün değildi. Kendisi ömrünün sonuna kadar Bremen’de yaşayabilir.” diye konuştu.

ABD’nin hiçbir hukukî süreç uygulamadan 4 yıldır Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tuttuğu Türk genci Murat Kurnaz, işkence ve kötü muameleyle geçen zindan hayatının ardından dün özgürlüğüne kavuştu. Oğlunun serbest bırakılması için yıllardır hukuk mücadelesi veren anne Rabia Kurnaz, Murat’ın Pakistan’a gidişine kadar geçen öyküsünü, oğlunun çocukluk fotoğraflarına bakarak gözyaşları içinde anlattı. Murat Kurnaz, kardeşinin sünnet düğününde görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious