Oramiral Ataç Atina'da

Oramiral Ataç Atina'da .77288
  • Giriş : 30.09.2008 / 18:20:00

Güven artırıcı önlemler kapsamında Atina'ya resmi ziyarette bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Pire Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Yorgo Karamalikis'in davetlisi olarak bugün Atina'ya gelen Oramiral Ataç, ilk olarak Pire Türk Şehitliği'ne gitti. Anıta çelenk koyan ve şeref defterine duygularını yazan Oramiral Ataç, daha sonra Türkiye'nin Atina Askeri Ataşeliği tarafından yeniden düzenlenen Şehitlik'i gezerek, bilgi aldı.

Şehitlik'te gazetecilere kısa bir açıklama yapan Oramiral Ataç, Atina'yı resmen ziyaret eden ilk Deniz Kuvvetleri Komutanı olduğunu belirterek, olumlu bir ziyaret olacağı düşüncesini dile getirdi.

''Her şey denizden başlar, hayat da denizden başlamıştır'' diyen Oramiral Ataç, denizcilerin Türk-Yunan yakınlaşmasında oynadıkları olumlu role dikkati çekti. Oramiral Ataç, yarın başlayacak resmi görüşmelerde en önemli gündem maddesinin dostluk ve yakınlaşma olacağını vurgulayarak, ''Artık problemleri ortadan kaldırıp, geleceğe bakmak istiyoruz'' diye konuştu.

Oramiral Ataç, Şehitlik Şeref defterine şunları yazdı:

''Aziz şehitlerimiz, Bugün 30 Eylül 2008 günü, Yunanistan Deniz Kuvvetleri Komutanının davetlisi olarak, tarihte ilk defa Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak Yunanistan'ı resmen ziyaret ediyorum. Bu ziyaretimde ilk icraatım siz şehitlerimizi ziyaret etmek ve aziz hatıranız önünde saygıyla eğilmek oldu. Şükran ve minnet duyguları ile sizlere Allah'tan rahmet diliyorum ve aziz hatıranız önünde tazimle eğiliyorum. Ruhlarınız şad olsun.''

Pire Türk Şehitliği 1859 yılında Müslüman mezarlığı olarak kurulduktan sonra, 24 Mart 1890 tarihinde Pire Belediyesi tarafından Osmanlı Devleti'ne verildi. Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşında esir olarak Atina'ya götürülen ve ölenlerin defnedilmesiyle şehitlik hüviyetini kazandı.

Şehitlik'in sorumluluğu, 1954 yılında bir abide inşası sonrası, Pire Başkonsolosluğundan alınarak 1958 yılında Atina Askeri Ataşeliğine devredildi. Toplam 2 bin 700 metre kare büyüklüğündeki Şehitlik, 1968, 1971, 1975, 2006 ve 2008 yıllarında bakım ve onarım gördü.

Oramiral Ataç, yarın başlayacak ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından 3 Ekim Cuma günü Nafplio kentine yapacağı kısa bir ziyaretin ardından Yunanistan'dan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*