Oran'daki yangında 250 dönüm yandı

  • Giriş : 25.08.2007 / 19:50:00

Oran'da bulunan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ormanı'nda meydana gelen yangın sonucu 250 dönüm ormanlık alan yanarak kül oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Can kaybının ve yaralının olmadığı yangın büyük çapta maddi hasara neden oldu.

Edinilen bilgiye göre yangın, saat 14.00 sıralarında orman dahilindeki ağaçlık alanda başladı. 2 ayrı noktada etkili olan yangın, rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri saat 14.07'da aldığı ihbar doğrultusunda harekete geçti. Ekipler, yaklaşık 50 araç ve 70 personelle yangına müdahale etti. İtfaiyeye söndürme çalışmalarında Çevre ve Orman Bakanlığı'yla ASKİ su desteği verdi.

Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemlerine başvurduğu çalışmalarda itfaiye araçlarının girişlerini kolaylaştırmak amacıyla ormanlık alanın girişinde bulunan kaldırım taşlarının söküldüğü gözlendi. Çalışmalara ayrıca 1 adet yangın söndürme helikopteri, 2 adet iş makinesi ve çok sayıda polis panzeri destek verdi. Yangın söndürme çalışmalarına katılmak isteyen vatandaşlar, polislerin yoğun güvenlik önlemleri kapsamında ormanlık alana sokulmadı. Ormanlık alana giremeyen vatandaşlar ve güvenlik güçleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandığı gözlendi.

250 dönümlük ormanlık alanın yanarak kül olduğu yangın yaklaşık 2 saatlik bir çalışmanın sonucu söndürüldü. Can kaybının ve yaralının olmadığı yangın büyük çapta maddi hasara neden oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Seyfi Saltoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Faruk Kurutuz incelemeler yapmak üzere yangın yerine geldi. Birtakim incelemelerde bulunan Saltoğlu'na bilgi veren Kurutuz, daha sonra basın mensuplarının karşısına geçti. Faruk Kurutuz, açıklamasında saat 14.07'de yangın ihbarını aldıklarını belirterek, "Yaklaşık 50 araç, 70 personelle yangına müdahale ettik. Çevre ve Orman Bakanlığı ve ASKİ'nin su takviyesi çalışmalarımızı kolaylaştırdı."dedi.

Yangının söndürüldüğünü belirten Kurutuz, taban soğutma çalışmalarının önemli olduğunu ve 1-2 saat daha süreceğini ifade etti.Yangının sebebi hakkında yorum yapmayan Kurutuz,200-250 dönümlük ormanlık alanın yandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious