Ordu, seferberliğe hazırlanıyor

Ordu, seferberliğe hazırlanıyor.22073
  • Giriş : 02.11.2007 / 10:13:00

Seferberlik ve savaşta orduya çağrılacakların yaş sınırını yükselten tasarı TBMM'de kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Seferberlik ve savaş sırasında orduya çağrılacakların yaş sınırını yükselten tasarı ile yoklama kaçaklarına verilen cezayı artıran tasarı dün TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

Mühendisler de cepheye

Savunma Bakanı Vecdi Gönül, artık savaşlarda muharip sınıflar olduğu kadar yardımcı hizmetlere de ihtiyaç duyulduğunu, uçak mühendisi ve bilgisayar mühendisi gibi yardımcı hizmetlerin ihtiyaç duyulan elemanlar haline geldiğini yasa ile bu eksikliğin giderileceğini bildirdi. Tasarıya göre, yardımcı sınıf yedek subayların yarbay ve daha aşağı rütbedekileri, 60 yaşını geçmemek üzere, mevcut yaş hadlerinden 10 yıl fazlasına kadar, sağlık durumları elverişli olduğu sürece en gencinden başlanarak orduya alınabilecek. Böylece, astteğmen, teğmen ve üstteğmenler 41 yerine 51, yüzbaşılar 46 yerine 56, binbaşılar 52 yerine 60 yaşına kadar askere çağrılabilecek.

“Çağ içindekiler” dikkat

Tasarının gerekçesinde şöyle denildi: “Ülkenin sahip olduğu etkin muharip güç potansiyelini süratle silah altına alabilme imkan ve kabiliyeti aynı zamanda düşman ülkeyi savaşa başlamaktan alıkoyabilecek en önemli caydırıcı unsurdur. Silahlı Kuvvetleri barış halinden seferberlik ve savaş haline süratle ve etkin bir şekilde geçirmek maksadıyla, çağ içindeki yedek personelin silah altına alınması gerekmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious