Ordu bana bağlıdır

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: Ordu bir kurumdur ve bana bağlıdır

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Dünya Kongresi ve 56. Genel Kurulunda konuştu. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan bir gazetecinin, "Konuşmanızda bir çok kez demokrasi sözcüğünü kullandınız, istikrar ve her iki tarafın kazandığı bir durumdan bahsettiniz ama ordunun rolünden bahsetmediniz. Niçin?" sorusuna "Türkiye'de kurumlar var, ordu bu kurumlardan bir tanesidir ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti içerisinde ordunun görevi Anayasa'da belirlenmiştir." diye yenıt verdi.
Erdoğan, "Ordu bu görev tanımı içerisinde görevini yapar ve Genelkurmay bana bağlıdır" dedi. Başbakan sözlerine şöyle devam etti:
"Bunun içerisinde bu süreç işler. Yani ordu sadece bir kurumdur ve Başbakan'a bağlıdır. Olay budur. Eğer demokrasiye inanıyorsak ve demokrasiyi savunuyorsak, öncelikle burayı çok iyi tespit etmemiz lazım. Eğer burada düşüncelerimizde bir eksiklik, bir sıkıntı varsa o zaman ülkemizi zaten modern ülkeler seviyesine ulaştıramayız. İdeal devleti tanımlamak için Anayasamız 4 tane unsur tespit etmiş. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti. Bu dört taneden bir tanesi eksik olursa ideal devlet eksik olur. Bunun dördünü de aynı derecede değerli buluyoruz, bunların bir tanesinden bile taviz vermeyi asla düşünmüyoruz. Ve ordumuz da bu güvenceyi içeride sağlamakla yükümlüdür"

"DARBE YA DA ŞERİAT TARAFTARI DEĞİLİZ Kİ"

Erdoğan, Altan Öymen'in mitinglerde dile getirilen "Ne şeriat ne darbe, demokratik Türkiye" sloganını hatırlatarak sorduğu, "Darbe ve şeriat kaygısını ortadan kaldırmak yolunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
"Sayın Öymen biz 6 aylık bir iktidar değiliz. 4.5 yıl içerisinde ne oldu ki bu bir anda ortaya çıkıverdi? Bunun unsuru nedir? Bunları konuşmak lazım. Hem özgürlükleri konuşucaz, hem de biri eline bir pankart alınca 'Bu vardır' diyeceğiz. Bu ülkeye ve halkımıza haksızlık olur. Mitinglerde pankartlar açılabilir, ama şu andaki iktidar bu ikisinden birine taraftar değil ki."

CUMHURBAŞKANI SORUSUNA KIZDI

Erdoğan, yabancı bir basın mensubunun, "Neden AKP dışından çoğunluğun kabul ettiği bir cumhurbaşkanlığı adayı belirlemediniz?" sorusuna sinirlendi. Erdoğan soruya şöyle yanıt verdi: "Bu konuya yabancı olduğunuz yanlış bilgilendirildiğiniz ortada... Çoğunluğun istediği olsun gibi yaklaşımda bulunmadığımız doğru değil. Bırakın halk seçsin görelim halkın büyük çoğunluğu kimi beğeniyor. Demokrasi bu değil mi? 367 şartı parlamentoyu kilitlediği için sorunu halk çözsün dedik. Cumhurbaşkanımız onaylarsa millete gideceğiz, çoğunluğun seçtiği kişi Cumhurbaşkanı olacak. O meydanlardakiler benim vatandaşlarımdır, onlarında hizmetkarıyım. Gidelim o vatandaşımıza kimi istiyorsa o Çankaya'ya çıksın. Buyrun meydana diyorum".

"LAİKLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPILAMAZ"

Yurdun çeşitli bölgelerinde milyonları biraraya getiren mitinglere de değinen Erdoğan, "Kimse Fransa'daki yakıp yıkma olayına bakıp kaç Fransa var diye sormadı. Türkiye'de yapılan bir mitinge bakıp hemen 'iki Türkiye var' denildi" diye konuştu.
Erdoğan, şöyle konuştu: "Bazen Albert Einstein'in 'Önyargıları kırmak atomu parçalamaktan zordur' sözlerinin ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz. Türkiye ile ilgili yazılanlara bakınca bazen 'hangi ülkeden bahsediliyor' diye soruyorum.
Din üzerinden siyaset yapmaya kesinlikle karşıyız. Siyaset ortak değerler üzerinden yapılamaz. Din üzerinden siyaset yapılamayacağı gibi laiklik üzerinden de siyaset yapılamaz"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious