"Ordu iç siyaset malzemesi değil"

  • Giriş : 06.03.2008 / 10:47:00

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''Türk Silahlı Kuvvetlerini yaralayacak her hareketten, her sözden kaçınacağımız günleri yaşıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atatürkçü Düşünce Derneği Manisa Şubesi'nce düzenlenen konferansta konuşan Kanadoğlu TSK'nın, ''iç siyaset malzemesi haline getirilmemesi gerektiğini'' söyledi.

Türkiye'de bir çok kurumun yıpratıldığını, yozlaştırıldığını öne süren Kanadoğlu, ''Elimizde bütünlüğümüzü sağlayacak bir tek TSK kaldı. TSK'yı yaralayacak, itibardan düşürecek, onu büyük görevlerini candan ifa edebilecek durumundan uzaklaştıracak her hareketten, her sözden kaçınacağımız günleri yaşıyoruz'' diye konuştu.

Anayasa değişikliğinin, TSK'nın sınır ötesi harekatının başlamasından hemen sonra onaylandığını hatırlatan Kanadoğlu, şunları kaydetti:
''Harekatı fırsat sayan bir zihniyet ile karşı karşıya kaldık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil eden, devlet organlarının birbirleri ile uyumlu çalışmasını sağlamakla görevli Cumhurbaşkanı, sanki başka gün kalmamış gibi, o harekatın gölgesi altında, bir ideolojik yapılanmanın işaretini taşıyan Anayasa değişikliğini yürürlüğe koydu. O tarihten sonra, belirli bir misyonla, belirli bir görevle vazifelendirilmiş ve gönderilmiş olan bir YÖK Başkanının, kendi görevi içinde olmayan bir biçimde, adeta iktidara biat edercesine rektörlere genelge gönderdiğini gördük.''

Kanadoğlu, Türkiye'de ''türban sorunu'' değil, ''dinin siyasete alet edilmesi sorunu'' olduğunu savundu.

Kanadoğlu. Anayasa değişikliğiyle türbanın serbest bırakıldığını'' ileri sürenlerin ''kaba bir yalan uydurduklarını'' söyledi.
Kanadoğlu, ''Anayasanın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğin, malumu ilandan ve eski metinden hiçbir farkı yoktur'' dedi.
Kanadoğlu, "Türkiye'de bir türban sorunu yoktur. Türkiye'de iki sorun vardır. Birincisi Türkiye devamlı olarak dinin siyasete alet edileceği ve bundan siyasi çıkar sağlanacağı bir ülke olarak kalacak mıdır? Yoksa laik cumhuriyetin gereği mi yerine getirilecektir. İkincisi ise Türkiye hukuk devleti olmaya hak kazanmış mıdır, hukukun üstünlüğü geçerli midir, yoksa Türkiye hukuk devletiyle ilgisi olmayan ve güçlünün her türlü isteğini yerine getirebildiği bir ülke olarak mı kalacaktır? Sorun budur.

İlgili 17. maddeyi ortadan kaldırmadan, ya da 17. maddeye herhangi bir ek yapmadan, veya ek bir madde çıkarmadan türbanı üniversitelerde serbest bırakma olanağı yoktur'' diyen Kanadoğlu, sözlerini ''Bu bir art niyettir. Aslında türban takan genç kızlarımızla da sorunumuz yoktur. Sorunumuz bu inancı doğru ya da yanlış kullanarak bundan siyasi bir çıkar sağlamaya çalışan siyaset adamlarıdır'' diye bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious