Ordu Valisi'ne Mercedes yakışır

Ordu Valisi'ne Mercedes yakışır.6623
  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Tatil için Bodrum'a makam aracıyla giden Ordu Valisi Vakkas Gözlügöl kendini bu sözlerle savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara- Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl'e İl Özel İdaresi bütçesinden 310 bin YTL değerinde Mercedes makam aracı satın alınması ve valinin bu araçla yaz tatili için Bodrum'a gitmesi tartışma yarattı. Tartışma "Yasal mı?" ve "Etik mi?" olmak üzere iki noktada düğümlendi. Özlügöl ise bu konuda yapılan yorumlardan üzüntü duyduğunu belirterek surdan söyledi:

"Bu benim kişisel tasarrufum değil. Mercedes sadece Ordu'da kullanılmıyor, 81 ilde kullanılıyor. Türkiye'nin 27 iline bu yıl içinde yeni araç alındı. Ama hiçbir ilde böyle bir tartışma yapılmadı. Demek ki, benim şahsıma layık görmüyorlar, ama ben Ordu'ya layık görüyorum. Ordu Valisi'ne Mercedes yakışır. Bütün valiler tatile resmi araçla gider. Bodrum'a gittiğimi de kimseden saklamadım. O benim kişisel tercihim. Bodrum'da kimle görüştüğüm, kimle yiyip içtiğim, kimle eğlendiğim de artık müsaade edin de bende kalsın."

Kamuda makam aracı tahsisi 237 sayılı Taşıt Kanunu ile düzenleniyor. Kanunun 4. maddesi "Emirlerine ve zatlarına binek otomobili verilenler" ile "makam hizmetlerine tahsis edilen taşıtları" iki ayrı cetvel halinde sıralıyor. Valiler "emir ve zatlarına binek otomobil verilen" üst düzey protokol arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının başkanları ve büyükelçiler de valilerle aynı cetvelde yer alıyor. Buna göre valiler, bu araçları kamu hizmetinin yanısıra özel işleri için de kullanabiliyor.

Ecevit döneminde yasaklanmıştı

"Hizmete tahsisli araçları" ise yalnızca kamu hizmeti için kullanabiliyor. "Hizmet otosu" olarak adlandırılan bu araçlar, makam aracı olarak kullanılamıyor. Bu kullanımların tamamı taşıt kullanım kanununa aykırı olduğundan, suç teşkil ediyor. 237 Sayılı Taşıt Kanunu'na göre; İçişleri Bakanlığınca lüzum görüldüğü takdirde, "İl Valileri" taşıtları gelir durumu müsait olan il özel idare bütçelerinden satın alınabiliyor.

Yasal olarak uygun olmasına rağmen, valinin tatile makam aracıyla gitmesi, Bülent Ecevit'in Başbakanlığı döneminde çıkarılan ve AKP hükümeti tarafından da yürürlükte tutulan Başbakanlık genelgeleri nedeniyle tartışma konusu oldu. Ecevit döneminde çıkarılan genelgede emir ve zata tahsis edilen makam araçlarının "özel işlerde" kullanılması yasaklanıyor, ancak ikametgahları ile görev yerleri arasındaki geliş ve gidişlerde kullanılmasına izin veriliyor.

Valilerin makam aracıyla tatile gitmesi, etik kurallar açısından da tartışma konusu oldu. Etik Yönetmeliği'ne göre valiler dahil kamu görevlileri etik sözleşmesi imzalıyor. "Kamu malları ve kaynaklarını kamusal amaçlar ve hizmet gerekleri dışında kullanmamayı ve bu mal ve kaynaklan israf etmemeyi" taahhüt ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious