Ordu'da altın bulundu

Ordu'da altın bulundu.21610
  • Giriş : 09.05.2008 / 12:28:00

Ordu'nun Gölköy ilçesine yapılan çalışmalar sonucu altın bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ordu'nun Gölköy ilçesine yapılan çalışmalar sonucu altın bulundu. İlk tespitlerde bazı yerlerde altın oranı tonda 8 grama kadar çıkıyor. Tonda 2 gram ise ekonomik işlenebilirlik sınırı olarak kabul ediliyor.

Ordu'nun Gölköy ilçesine bağlı Çatak Beldesi'nin Çetilli Köyü sınarları içinde Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucu altın, kurşun ve çinko bulundu. Yörede MTA ekipleri bu zamana kadar 2 bin 500 metre sondaj çalışması yaptı. Bunun sonucunda 7 ayrı maden damarı buldu. Bu sene içinde yıl sonuna kadar da 2 bin 500 metre daha sondaj çalışması yapılarak altın, kurşun, çinko ve bunlara göre daha az miktarda olduğu ön görülen bakır rezervi tespit edilecek.

Şenol San'ın kamp şefliğindeki ekipler iki ayrı sondaj aracı ile çeşitli noktalardan delme çalışmasını devam ettiriyor. Kaya zeminde yer yer yerin 200 metre altına kadar inen ekipler çıkarılan örnekleri inceleyerek hem madenlerin bulunduğu cevherin nerden geçtiğini hem de toplam rezerv miktarını belirlemeye çalışıyor. Bu ana kadar yapılan çalışmalarda ümit verici sonuçlar alındı. Alanda tonda 1 gramdan 8 grama kadar altın tespit edildi. Bazı ülkeler de daha düşük değerler için işletme kurulsa da dünya genelinde tonda 2 gram ekonomik değeri olan sınır olarak kabul ediliyor.

MTA ekipleri damar yönünü bulma ve rezerv tespit çalışmasını yanı sıra yörede yeni damarlar olup olmadığını da araştırıyor. Bunu için ekipler tamamı ağaçlar çimenler ve çalılar ile örtülü eğimin çoğu zaman ayakta durmayı bile zorlaştırdığı arazide yürüyerek tarama yapıp mostra tabir edilen kaya parçaları içinde maden örnekleri ve olası yeni damar noktaları arıyor. MTA Çetilli Kamp Şefi Şenol San, bu zamana kadar yapılan çalışmalardan büyük oranda olumlu neticeler aldıklarını belirterek, "Zaten yaptığımız sondaj çalışmasının büyüklüğü de bunu gösteriyor. Umutlu olduğumuz bir saha olduğu için sondaj sayısını artırarak çalışmalara devam ediyoruz. Bu yılın sonuna kadar planladığımız sondaj çalışmaların biterek ondan sonra rezerv tespitini yapıp raporlarımızı hazırlayacağız." dedi.

"Birbiri ile ağ ilişkisi olan 7 ayrı damarda ilk bulgularda tonda 1 ila 8 arasında değişen altın değerlerimiz var." diye konuşan San, "Yine yüzeydeki ölçümlerimizde yüzde 17 oranında kurşun ve çinko değeri elde ettik. Bakır değerimiz bunlara göre biraz daha düşük. Fakat genel anlamda bu zaman kadar aldığımız sonuçlar alanın ülkemizin yeraltı maden kaynaklarına katılabilecek bir saha kanaati veriyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious