Ordudan çalınan mallar internette satılıyor

Ordudan çalınan mallar internette satılıyor.18737
  • Giriş : 11.04.2008 / 09:43:00

ABD'de skandal: Ordudan çalınan malzeme internette satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de yayımlanan bir rapora göre, ABD ordusundan çalınan, F-14 uçağı parçaları, kurşun geçirmez yelekler, gaz maskeleri ya da gece görüş gözlüğü gibi hassas malzemeler internet sitelerinde satılıyor.

ABD Hükümet Tahkik Dairesi'nin (GAO) raporunda, alıcı gibi davranan GAO görevlilerinin, Ocak 2007 ile Mart 2008 arasında "eBay" gibi açık artırma sitelerinde ve "Craigslist" gibi ilan sitelerinde çok sayıda çalıntı askeri malzemenin internette satıldığını tespit ettiği belirtildi.

Raporda göre, satış yapanların çoğunun ABD dışında yaşadığı ve malzemelerin büyük bölümünün ABD ordusundan ya da hükümetinden çalındığı tespitine yer verildi.

Raporda, "eBay" sitesinde savaş uçakları F-14'lerin 2 anteninin satıldığının tespit edildiği, F-14 parçalarına en çok İran, Bulgaristan, Hong Kong ve Rusya'daki alıcıların ilgi gösterdiği belirtildi.

"eBay" ve "Craigslist" gibi sitelerde asker üniforması ve çeşitli malzemenin de satıldığını belirten yetkililer, teröristlerin bu üniformalarla kendilerine Amerikan askeri süsü verdiklerini ve geçen yılın Ocak ayında Irak'ın Kerbela kentinde bir direnişçinin böyle bir üniformayla saldırı düzenlediğini hatırlattılar.

GAO'nun raporunda, ABD ordusundan çalınan ve internette satılan bu tür malzemelerin sık sık ABD ordusuna karşı düzenlenen saldırılarda kullanıldığı uyarısında bulunuldu. GAO yetkililerinin, ulaşabildikleri alıcıları sorguladıkları belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious