"Ordumuz galeyana gelmez"

  • Giriş : 20.01.2008 / 15:12:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, türban konusunda yaşanan tartışmaların gereksiz olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eroğlu, "Herkes haddini bilmeli. Ordumuz böyle basit şeylerle galeyana gelmez" dedi.

Memleketi Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Giresun Üniversitesi Rektörü Osman Metin Öztürk'ün 'orduyu göreve çağırması'yla ilgili olarak Bakan Eroğlu, "Bu tür tartışmalara girmek istemiyorum. Enerjimizi boşa harcamayalım. Ülkenin kalkınmasıyla ilgili konuşmamız lazım, dünyada bunlar konuşulmuyor. Bazıları ülkeyi germek için kasıtlı olarak böyle beyanatlar veriyorlar. Üniversite ilmi gelişme ile ilgilenmeli. Herkes kendi alanıyla ilgili gayret gösterirse problem çözülür. Herkes kendi işine bakmalı. Haddi de aşmamalı. Bazıları bir takım sözler sarf ederken çok dikkatli olmalı, neticede o da devlet memurudur, devlet memuru ciddiyetiyle konuşmalı. Ordumuz ne yapacağını bilir. Böyle basit bir takım şeylerle galeyana gelmez diye düşünüyorum. Herkes kendi işine bakarsa çok daha isabet olur" şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu, Ege kıyılarında, özellikle Muğla Milas'daki balık çiftliklerinde yaşanan balık ölümlerine açıklık getirdi. "Balık ölümleriyle ilgili değişik sebepler var" diyen Eroğlu, konuyu araştırdıklarını kaydetti. Eroğlu, şunları söyledi:

"Balıkların kıyıya çok yakın olması tebliğe uygun davranılmaması nedeniyle ölümler oldu. Oksijen yetersizliği olduğu anlaşılıyor. Biz tebliğle ilgili işlemleri yürütmeye karalıyız. Herkes tebliğe uyacak. Bunu da açıkça duyurduk. Balık çiftliklerinin tebliğde öngörülen yerlere taşınması gerektiğini duyurduk. Ya taşınacaklar, ya da kapanacaklar. Bu konuda kararlıyız. Biz balık çiftliklerine karşı değiliz. Elbette üretim yapıyorlar, istihdam sağlıyorlar, ancak her şey yerli yerinde olmalı. Turizmle balıkçılık iç içe olmaz. Çevre ile uyumlu balıkçılığa evet vahşi balıkçılığa hayır. Sloganımız gayet basittir."

Nükleer enerji santralleriyle ilgili olarak da Enerji Bakanlığı'nın gerekli çalışmayı yaptığını ifade eden Bakan Eroğlu, kendilerinin de her türlü desteği vereceklerini söyledi. Nükleer enerjinin çevre ile uyumlu bir teknoloji olduğunu belirten Eroğlu, "Hükümetimiz de bu konuda hassastır. Türkiye'de nükleer enerji santralı kurulması şarttır, çevre açısından problem olmaz, atıkların bertarafı mümkündür" dedi.

Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe'nin basına yansıyan "Kimse balık çiftlikleri konusunda benim kadar dik duramadı" sözleri hatırlatılan Bakan Eroğlu, "Onu ben bilemem sayın bakanımız da tabi geçmişte buna direnmiştir. Tebliğ çıkarmıştır. Bunu özellikle belirtmek isterim. Fon kuruldu kurulmadı onu ben bilemem" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious