Ordu'nun dereleri için imza kampanyası

Ordu'nun dereleri için imza kampanyası.23171
  • Giriş : 22.11.2008 / 17:26:00

Emekli öğretmen Orhan Poyraz, Ordu'nun adına türkü yakılan derelerine evlerin lağımı akmasın diye 5 yılda üçüncü kez imza topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ordu'da toplam 57 dere bulunuyor. Bunların irili ufaklı çok sayıda da kolları var. Bu derelerin birçoğu Ünye, Fatsa ve Ordu merkezde su kaynağı olarak kullanılıyor. Ancak bölgedeki birçok yerleşim birimi, lağımlarını, bu derelere akıtıyor. Bazı belde belediyelerinde bile evlerin atıkları hatta ahırlarındaki hayvanların atakları bile hiçbir işleme tabi tutulmadan doğrudan derelere bırakılıyor.

Bu sorunun gerek bölgedeki çevre kirliliğine verdiği zararı gerekse toplumun sağlığını korumak için emekli öğretmen Orhan Poyraz, 5 yıldır örnek bir mücadele yürütüyor. Ulubey ilçesinin Kardeşler köyünde oturan emekli öğretmen yaklaşık 5 yıl önce derelerin temizliğine dikkat çekmek ve atıkların bırakılmasını önlemek için imza kampanyası başlatmış. İlk başlarda halkın dikkatini çekmeyi başaran Poyraz'ın çabalarının sık sık unutulması kampanyanın tekrarını da zorunlu hale getirmiş.

Geçen sene bir kez daha konuya dikkat çekmek için imza toplayarak valiliğe başvuran Poyraz bu girişimlerinden sonuç alamamış. Ancak mücadeleden de yılmamış. Üçüncü kez imza toplayarak Ordu'nun adına türkü yakılan derelerin lağım akmaması, geleceğe temiz su kaynaklarının bırakılması için yeniden imza kampanyası için kolları sıvamış.

"Bu gidişle Karadeniz'in güzel çevresi kalmayacak onlar burularda lağım kokusundan yürüyemeyecek, torunlarıma değil çocuklarıma diyorum." şeklinde konuşan Poyraz, "Cennet ancak bu kadar güzel olabilir. Ama evlerin lağım ayakları ile kirletiliyor. Bunu nasıl izah edeceğiz ben bilemiyorum. Diyorsunuz ki Avrupa Birliği'ne gereceğiz. Bana göre zaten giremeyeceğiz de bile bile niye adamlara koz veriyoruz bizi birliğe almaları için." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*