Org Başbuğ: 10 Kasım bir fırsattır

Org Başbuğ: 10 Kasım bir fırsattır.10835
  • Giriş : 08.11.2008 / 10:23:00

Başbuğ, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü mesajı'nda 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine fırsat günü yapmak gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Atatürkçü Düşünce Sisteminin, Türkiye Cumhuriyeti'ni ülkesi ve ulusuyla sonsuza dek bölünmez bir bütün olarak yaşatacak en büyük itici güç olduğunu belirtti. Orgeneral Başbuğ'un ''10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'' mesajı, Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

''Türk Silahlı Kuvvetlerinin Değerli Mensupları'' diye başladığı mesajında, ''Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve eşsiz devlet adamı Yüce Önderimiz Atatürk'ü, ölümsüzlüğe uğurladığımız günün 70'inci yıl dönümünde özlemle anıyoruz'' ifadesine yer veren Orgeneral Başbuğ, şunları kaydetti:

''Duygusallığın ötesinde bilgi ve bilinçle özümsenmiş köklü bir sevgiyle bağlı olduğumuz Ebedi Başkomutanımız Atatürk'ün, çağlar ötesine uzanan engin düşünceleriyle ölümsüzleştiğine inanıyoruz. 'Büyük ölülere matem gerekmez; fikirlerine sadakat gerekir' düşüncesinden hareketle O'nun maddi varlığının aramızdan ayrıldığı 10 Kasım tarihini bir matem günü olarak kabul etmek yerine, dikkatlerimizi bir kez daha O'nun düşüncelerine yöneltmek için bir fırsat olarak görüyoruz.

Değerli silah arkadaşlarım; demokratik, laik, çağdaş ve evrensel değerlerden oluşan dokusu, birleştirici ve bütünleştirici yapısı ve bilimsel doğruların rehberliğini esas alan anlayışı ile Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti'ni, ülkesi ve ulusuyla sonsuza dek bölünmez bir bütün olarak yaşatacak en büyük itici güçtür. Bu gücün ulusumuz için taşıdığı değerin bilinciyle hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri, 'Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır' ifadesiyle özetleyebilecek çalışma anlayışıyla görevinin başındadır.

Ebedi Başkomutanımız Atatürk,

Düşüncelerde ve gönüllerde filizlenen ülkünle, ilke ve devrimlerinle aydınlattığın uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize manevi huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.

Huzur içinde yat.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*