Org. Aydoğan Babaoğlu hava operasyonlarını anlattı

Org. Aydoğan Babaoğlu hava operasyonlarını anlattı.9884
  • Giriş : 18.01.2008 / 08:53:00

Türk Hava Kuvvetleri'nin, Kuzey Irak'taki PKK kamplarına dönük operasyonları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay zaman zaman bu operasyonlarla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendiriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rice ve Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Ergin Saygun'un Bağdat'ta olduğu gün de PKK kampları bombalanmıştı.
Gerek Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Saygun'un Bağdat ziyareti gerek hava operasyonlarıyla ilgili olarak bazı yorumlar, tahminler yapıldı, bazı iddialar ortaya atıldı.
Bunlardan biri de Türk jetlerinin Barzani'nin konutu üzerinden alçak uçuş yaptığı, bunun Washington ve Bağdat'ı rahatsız ettiği, hatta Org. Saygun'un ziyaretinde gündeme geldiğiydi.

'İddiaların tümü spekülasyon'
Türk jetleri böyle bir uçuş yaptılar mı?
Görüşme olanağı bulduğum Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Aydoğan Babaoğlu, bu iddiaların tümüyle spekülasyon olduğunu söyledi. Türkiye aleyhine propaganda yapmaya çalışan çevrelerce çıkarılan söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Org. Babaoğlu, şu bilgiyi verdi:
"Operasyonlarımızın hedefi sadece PKK'dır. PKK kampları dışında bir operasyon veya uçuşumuz söz konusu değildir. Bazen haberlere ben de hayret ediyorum. Örneğin, o bölgedeki yolcu uçakları bile Hava Kuvvetleri keşif uçuşu yaptı, diye haberleştiriliyor. Genelkurmay'ın yaptığı açıklamalar dışındaki söylentilere itibar etmemek gerekir."

'Hedefleri kontrol ediyoruz'
Org. Babaoğlu'na, operasyonlara Kuzey Irak'tan gelen tepkiler içinde köylerin, sivillerin de zarar gördüğü iddiaları bulunduğunu anımsattığımda ise yanıtı şu oldu:

"Bunlar da asılsız iddialardır. Biz sadece PKK kamplarını vuruyoruz. İstihbarat çalışması yapıyoruz. Önce tespit ediyoruz. Sonra mutlaka hedefleri tek tek kontrol ediyoruz. PKK'nın kullandığı kamplar, yerler, tesisler olduğunu teyit ettikten sonra vuruyoruz. Bu nedenle köylerde sivil hedeflerin de vurulduğu, zarar gördüğü iddiaları tümüyle asılsızdır. Propaganda amaçlıdır."

'Otobüste pilot yoktu'
Org. Babaoğlu'na, PKK'nın Diyarbakır'da dershane önünde gerçekleştirdiği bombalı saldırıyı da sordum. Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin "hedefimiz pilotlardı" diye açıklama yaptıklarını anımsattım. Org. Babaoğlu, bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı:
"Hiç ilgisi yok. O servis aracında pilot yoktu. Bizim yerimizle saldırının yapıldığı yer çok farklı. Bu nedenle ya propaganda amaçlı olarak böyle konuşuyorlar ya da istihbaratları çok kötü. Saldırının pilotlarla bir ilgisi yok."

TBMM'den alınan yetki bir yıllık
Org. Babaoğlu, operasyonların süresiyle ilgili sorumu yanıtlarken de şöyle konuştu:
"TSK gerek gördüğünde bu operasyonları elbette sürdürecek. Sınır ötesi harekâtla ilgili olarak TBMM'den alınan yetkinin süresi bir yıl. Bu yetki, bu süre çerçevesinde kullanılacaktır."

DTP'nin canlı kalkan eylemi
DTP, operasyonları protesto etmek ve durdurmak amacıyla bazı eylemler yapmayı planlıyor. Bir anlamda "canlı kalkan" oluşturmaya dönük bu eylem biçimleri parti içinde tartışılıyor. Son olarak belirginleşen eğilime göre, operasyonları protesto etmek amacıyla DTP öncülüğünde, İstanbul'dan Diyarbakır'a, oradan Şırnak-Uludere bölgesine gidecek protestocular, sınırda çadırlar kuracaklar.
Org. Babaoğlu'na, operasyonları durdurmaya yönelik bu ve benzeri eylemlere nasıl baktıklarını da sordum. Hava Kuvvetleri Komutanı, bu tür eylemlerin "ilgi alanları dışında olduğunu" vurgulayarak, "Kendi bilecekleri iş. Siyasi bir konu. Bizim ilgi alanımız değil. Biz görevimizi yapmaya devam ederiz" demekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious