Org. Aydoğan Babaoğlu sivil ölümlerini yalanladı

Org. Aydoğan Babaoğlu sivil ölümlerini yalanladı.9884
  • Giriş : 18.12.2007 / 10:53:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 11:44:26

Babaoğlu, hava harekatında tek bir sivilin bile vurulmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babaoğlu, harekatta sivillerin hayatını kaybettiği iddialarının kasıtlı olduğunu söyledi. Söz konusu haberler Kuzey Irak yönetimine bağlı yayın organlarında yer almıştı.

Hava Kuvvetleri Komutanı, "Hedeflediğimiz amaca ulaştık. Çok güzel bir planlamayla bu amaca ulaşıldı. Bir tek bomba dahi plansız yere düşmedi. Kesinlikle söylüyorum; bir tek sivil hedef vurulmadı" dedi.

Orgeneral Babaoğlu, bu bilginin harekat sonrası edinilen istihbarata dayandığının altını çizdi.

Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı düzenlenen operasyonda, hedeflerin hepsine tam isabet kaydedildiğini açıklamış ve sivil hedeflere ateş edildiği yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Kandil Dağı bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı, 16 Aralık'ta, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğunu bildirmişti.

Böylece TSK, PKK'ya karşı tarihinin en geniş kapsamlı hava operasyonuna imza attı.

Kuzey Irak harekatında birçok gelişmiş savunma teknolojisi ilk defa kullanıldı. Operasyon sırasında modernize edilmiş F-4 2020 ve F-16'lar bölgede birlikte görev yaptı.

Irak'tan operasyona kınama gelirken, ABD, PKK terörüyle mücadele için herşeyin yapılması gerektiği açıklamasında bulundu.

Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon ise, 1 Aralık tarihinde yapılmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious