Org. Başbuğ'dan Erdoğan'a şükran

Org. Başbuğ'dan Erdoğan'a şükran.10724
  • Giriş : 28.09.2008 / 00:56:00
  • Güncelleme : 27.09.2008 / 22:02:30

Org. Başbuğ, Milli Gemi Projesi'nin bugünlere ulaşmasından dolayı Başbakan Erdoğan, Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarlığına şükranlarını sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Türkiye'nin hayati çıkarlarını barındıran çevre denizlerinin güvenliğini sağlayabilmesi, tehditlerle başa çıkabilmesi için güçlü bir deniz kuvvetine sahip olması, bundan sonra da vazgeçilmez bir zorunluluktur'' dedi.

Pendik'teki İstanbul Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirilen törende konuşan Orgeneral Başbuğ, bugünün 1081 yılında Emir Çakabey ile başlayan Türk Deniz Kuvvetlerinin kuruluşunun ve denizcilik tarihinin unutulmaz başarılarından birisini oluşturan Preveze Deniz Zaferi'nin yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Bu günün milli imkan ve kabiliyetlerin en üst seviyede kullanılarak savunma sanayisinin dışa bağımlılığının azaldığı ve ulaştığı seviyenin herkese gösterildiği bir gün olarak tarihe geçeceğini ifade eden Başbuğ, ''Bugün denize indireceğimiz ilk milli gemimiz olan Heybeliada'yı, ebedi başkomutanımız Atatürk'ün 'Mükemmel ve güçlü bir Türk donanmasına sahip olmak gayedir' düşüncesi rehber edinilerek yürütülen çalışmaların bir sonucu olarak da görüyoruz'' diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ, Türkiye'nin stratejik önemi tartışılmayacak bir bölgede yer aldığına işaret ederek, Hazar havzasını Avrupa'ya bağlayan Türkiye'nin, Kafkaslar ile dünya pazarları arasında bir enerji köprüsü oluşturduğunu kaydetti.

Bu jeostratejik mevkinin bir sonucu olarak Türkiye'nin, bugün bölgenin enerji dağıtım merkezi konumunda olduğuna dikkati çeken Orgeneral İlker Başbuğ, ''Jeopolitik gerçekler bu hassas coğrafyada yer alan Türkiye'nin savunma ve güvenlik yapılanmasının da güçlü olmasını zorunlu kılmaktadır'' dedi.

-DENİZLER VE BOĞAZLAR-

İlker Başbuğ, Türkiye'yi çevreleyen Ege, Akdeniz ve Karadeniz'in, Türkiye'nin güvenlik ve refahı ile doğrudan ve yaşamsal bir bağı olduğunu belirterek, İstanbul ile Çanakkale Boğazlarının Türkiye'yi asırlar boyu jeopolitik bir çekim merkezi yaptığını vurguladı.

Terörizm, yasa dışı göç, korsanlık ve kaçakçılık gibi suçların denizlerde de gerçekleşmeye başlamasıyla denizlerin kontrolü ve olaylara kısa zamanda müdahale edilme zorunluluklarının, Türkiye'nin deniz güvenliğini her zaman olduğundan daha önemli hale getirdiğini ifade eden Başbuğ, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu şartlarda Türkiye'nin kendi geleceği ve bölgesel barışın tesis ve idaresi açısından Türk Deniz Kuvvetleri'nin bölgede oynadığı ve oynayacağı rol, yadsınamaz. Türkiye'nin hayati çıkarlarını barındıran, çevre denizlerin güvenliğini sağlayabilmesi, tehditlerle başa çıkabilmesi için güçlü bir deniz kuvvetine sahip olması, bundan sonra da vazgeçilmez bir zorunluluktur. Bugüne kadar kendisine tevdi edilen vazifeleri büyük bir başarıyla yerine getiren Türk Deniz Kuvvetlerinin caydırılığının devamı ve ülke savunmasına kesintisiz ve eksiksiz katkı sağlayabilmesi için, günün ihtiyaçlarına bağlı olarak geliştirilmesi ve modernizasyonu, öncelikli hedeflerimizden birisidir.''

-MİLGEM PROJESİ-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bu hedefe ulaşmak amacıyla MİLGEM'in başlatıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Milli Gemi Projesi ile simetrik ve asimetrik tehditlere karşı mücadele yeteneğine sahip, daha nitelikli, beka kabiliyeti yüksek ve en zor şartlarda dahi kesintisiz görev yapabilecek, caydırıcılığı yüksek bir deniz gücüne ulaşmak hedeflenmektedir. Bu proje yurt savunmasına yapacağı katkıların yanı sıra, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler ve NATO şemsiyesi altında yer alacağı barışı koruma görevlerindeki etkinliğinin de artmasını sağlayacaktır.''

Milli Gemi Projesini bugüne kadar gerçekleştirilen diğer projelerden ayıran çok önemli bir fark olduğunu vurgulayan Orgeneral Başbuğ, bu farkın ilk defa bir savaş gemisinin dizayn ve entegrasyon sorumluluğunun Türk Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti.

Orgeneral Başbuğ, dizayn ve entegrasyonun milli olmasıyla, ''milli ürünlerin ve dolayısıyla milli firmaların seçilmesine imkan tanındığını, kısıtlı ve ülke kaynaklarının akılcı ve doğru olarak kullanıldığını ve böylece önemli oranda tasarruf sağlandığını'' bildirdi.

MİLGEM ile kazanılan tecrübeyle milli firmaların yakın gelecekte uluslararası alanda harp gemisi, silah sistem ve cihazları üreten firmalar haline dönüşeceğine inandığını, bunu onlardan beklediklerini kaydeden Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yürütülen bu çalışmalar göstermektedir ki kendi mühendis ve işçilerinin fedakarlık ve gayretleri ile günden güne modernleşen Türk Deniz Kuvvetleri, sadece Türkiye'nin hak ve menfaatlerini korumakla kalmayacak, aynı zamanda müttefiklerinin barışta ve savaşta güven duyduğu bir ortak olmaya devam edecektir. Büyük Önder Atatürk'ün de ifade ettiği gibi, 'Hudutlarının mühim ve büyük bölümü deniz olan Türk devletinin donanması da mühim ve büyük olmak zorundadır'. O zaman Türkiye Cumhuriyeti daha müsterih ve emin olacaktır. Bugün çağdaş ve güçlü Türk donanmasının ebedi başkomutanımız Atatürk'ün çizdiği rotada, dosta güven, düşmana korku salarak ilerlemekte olduğunu görmekten büyük gurur duymaktayız.''

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Milli Gemi Projesi''nin bugünlere ulaşmasındaki katkı ve desteklerinden dolayı başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarlığına şükranlarını sunduğunu söyledi.

Konuşmasında Deniz Kuvvetlerinin personeline de seslenen Orgeneral Başbuğ, sözlerini ''Bugün Heybeliada milli gemimizin denize indirilmesiyle yeni bir anlam kazanan Preveze Deniz Zaferi'nin ve Deniz Kuvvetleri Günü'nün kutlu olmasını diliyorum. Denizcilerimize yine onların diliyle bu başarı rotasından sapmadan ilerlemeleri için sesleniyorum. 'Viya Boyle' (Bu rotada devam et)'' diye tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*