Org. Büyükanıt: Bombayı atarken kimliğini almıyoruz

Org. Büyükanıt: Bombayı atarken kimliğini almıyoruz.12466
  • Giriş : 07.05.2008 / 21:37:00

Org. Yaşar Büyükanıt, Murat Karayılan'ın öldürüldüğü iddialarına yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye’de kutuplaşmalar olduğunu belirtti. Orgeneral Büyükanıt, “Türkiye’nin bu kutuplaşmalardan kaçınması lazım. Sorunları kendi içinde çözebilir. Kimsenin nasihatine ihtiyacı yok” dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İsrail’in bağımsızlığının yıldönümü nedeniyle Büyükelçi Gabby Levy tarafından Swiss Otel’de verilen resepsiyona katıldı.

Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Büyükanıt, Avrupalıların “aşırı laikler-demokratik laikler” tanımlamalarını yaptıklarının belirtilmesi üzerine, “Ben sıfat koymalara her zaman karşı çıkmışımdır. Türkiye’ye çok sıfatlar koyuyorlar. Sıfat, ismin önünde gelir. Bu yanlış. Türk insanı kendi kendini tanımlama gücüne sahiptir. Başkasının tanımlamalarının ihtiyacı yoktur” diye konuştu.

Türk insanının kendi kendini tanımlayabileceğini belirten Orgeneral Büyükanıt, “Cumhuriyet’in kuruluşundan beri Türk insanı bunu yapmıştır” dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Kutuplaşmalar var mı?” sorusu üzerine de “Var. Türkiye’nin bu kutuplaşmalardan kaçınması lazım. Sorunları kendi içinde çözebilir. Kimsenin nasihatine ihtiyacı yok” ifadelerini kullandı
Osmanlı İmparatorluğundan bir cumhuriyet yaratıldığını söyleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, “Bunu yapan ülke, bunu yapan millettir” dedi. Orgeneral Büyükanıt, “Burada bir etnik ayrımcılık yoktu. Bunu yapan millet tüm sorunları çözme imkan ve kabiliyete sahiptir. Kutuplaşma olduğu zaman çatışma ortamı çıkar. Türkiye bundan kaçınmalıdır” diye konuştu.

-KARAYILAN ÖLDÜ MÜ?-

Orgeneral Büyükanıt, TSK’nın Kandil’e yönelik operasyonları sırasında PKK’nın üst düzey sorumlularından Murat Karayılan’ın öldürüldüğü yolundaki yorumların anımsatılması üzerine, herhangi bir isimden bahsetmediklerini kaydetti. Orgeneral Büyükanıt, “Bizim söylediğimiz ‘Ahmet öldü, Mehmet öldü’ değil ama oraya çok sık giden bazı insanların olduğu hedefleri vurduk. İsimden bahsetmiyorum. Biz bomba atarken kimliğini falan almıyoruz. Çok sık gidilen bir hedefi vurduk” dedi.

PKK’nın çok ağır darbeler yediğini söyleyen Orgeneral Büyükanıt, “Darbeler sürecek mi?” sorusuna “Sürecek. Biz hep söylüyoruz. Darbeler sürecek. Kuzey Irak’ın teröristler için güvenli bir bölge olmadığını şimdi anladılar” şeklinde yanıt verdi. Orgeneral Büyükanıt, PKK ile silahlı mücadelenin, terör tehdit teşkil etmeyinceye kadar süreceğini kaydetti.

-“SAVUNMAYI OKUDUM ANCAK YORUM YAPAMAM”-

Orgeneral Büyükanıt’a, AKP’nin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği ön savunmayı okuyup okumadığı da soruldu. Büyükanıt bu soru üzerine, “Tabi ki okudum. Ancak yorum yapamam. Emekli olduktan sonra her şeyi konuşabiliriz. Ancak şu andaki durumumu biliyorsunuz” dedi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious