Org. Büyükanıt'tan Taraf'a imalı açıklama!

Org. Büyükanıt'tan Taraf'a imalı açıklama!.12108
  • Giriş : 21.06.2008 / 15:01:00

Org. Büyükanıt Genelkurmay'a yüklenen Taraf gazetesi için imalı bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağustos ayında yapılacak olan kritik YAŞ toplantısı öncesi komuta kademesine yönelik iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Son olarak Taraf gazetesinde dün yayınlanan bir manşette Genelkurmay Başkanlığı'nın "Türkiye'yi Biçimlendirme Planı" yaptığını iddia edilmişti.

Bu "üfürme" plandaki iddialar askeri kanada karşı tavır göstermek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüş kalemini alan Genelkurmay'ı vurmuştu.

Ancak Genelkurmay dün öğle saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada bu iddiaları kesin bir dille yalanlamış ve ”Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve kollamakla görevli olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bazı çevrelerin ucuz propagandalarından etkilenmeyecek kadar güçlüdür.” denilmişti.

Genelkurmay bu açıklamayla son dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yıpratmaya yönelik haberlere de yanıt vermişti.

Bugün Sabah gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya bu konuyu köşesine taşıdı ve Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt ile arasında geçen diyaloğu yazdı.

Dün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı duvarına asılan Atatürk Rölyefi'nin açılış töreni sonrası verilen resepsiyonda ayaküstü konuşan Org. Büyükanıt, Taraf gazetesinin iddiasına da ilk kez kendi ağzından yanıt verdi ve,

“Şunu hemen belirteyim, Genelkurmay'ın öyle bir planı yok. Plan dediğin, hazırlanır ve uygulanır. Bırakın hazırlığını ve uygulamasını öyle bir plan yok...” dedi.

Ancak Büyükanıt'ın açıklamaları bununla da sınırlı kalmadı. Büyükanıt öyle bir iddia ortaya attı ki asıl Bab-ı Ali şimdi bunu tartışacak.

İşte Büyükanıt'ın o sözleri:

”Ben diyorum ki yok. O gazeteyi finanse eden kim, siz ona bakın; bakın sadece o gazetenin finansörü diyorum. Diyorum ki plan çeşitli kademelerden geçer ve uygulanır. Ama böyle bir şey yok...”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yıpratmaya yönelik yayınlar konusunda sözlerini sürdüren Org. Büyükanıt,

”Dünyada bu kadar saldırıya uğrayan başka bir silahlı kuvvetler var mı? Hele ki böyle bir dönemde. Terörle mücadelede en başarılı olduğu bir sırada. Biliyor musun, bunlar üzüntü verici...”

diyerek de sitem etti.

Öte yandan aynı resepsiyonda bulunan ve Ağustos ayında Genelkurmay Başkanı olması beklenen Org. İlker Başbuğ ise basına karşı sessizliğini korumakta kararlıydı ve kendisine yöneltilen sorulara tek bir yanıt verdi:

”Konuşmama konusunda kararlıyım...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious