Org. İlker Başbuğ görevini devretti!

Org. İlker Başbuğ görevini devretti!.10724
  • Giriş : 27.08.2008 / 18:02:00
  • Güncelleme : 27.08.2008 / 19:06:29

Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Başbuğ görevini Org. Işık Koşaner'e devrediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kara Kuvvetleri Komutanlığı devir teslim töreninde Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı verdiği mücadeleyi anlattı ve elde ettikleri başarıları anlattı. Teröristlerin kullandığı materyallere karşı verilen mücadeleye dikkat çekti.

Leopar tankları, Türkiye'de üretimi yapılacak modern tank konusunda imzaların atılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yürütülen yeniden yapılanma kapsamında 17 tabur lavedilmiş çok sayıda askeri malzeme hizmet dışına çıkarılmıştır.

Türkiye 1984 yılından beri bölücü terör örgütünün yarattığı terör olayları ile içiçedir. Bu gerçeği herkes görmeli ve anlamalıdır. Terörle mücadele devlet tarafından ve topyekün şekilde güvenlik ekonomi sosyo kültürel psikolojik harekat ve uluslararası alanda birbiri ile paralel ve koordineli olarak yürütülmelidir. Faaliyetler bu şekilde yürütülürse terörle mücadelede başarılıya ulaşılır. Böylece terörle bir yere varılamayacağı anlaşılmış olur. Terörist ile bölge halkının ayırt edilmesi mücadelenin hukuk içiresinde yürütülmesi bölge halkının güvenlik kuvvetlerini yanında yer alması başarıyı getirir. Uluslararası destek de sağlanarak alınacak tedbirlerle terör örgütünün bölge halkı üzerindeki etkinliği ortadan kaldırılabilir ve bu başarıyı da beraberinde getirir.

Terör örgütü ile mücadele edilirken diğer alanlarda gerekli tedbir alınmadığı takdirde başarıya ulaşılması imkansız dır. Bu terör örgütünün de ekmeğine yağ sürecek bir durumdur. Bölücü terör örgütünde bugün geldiğimiz nokta sürekli operasyonun yanı sıra alan kontrolünün sağlanması ve sınırların kontrol altına alınması başarı için şarttır. Bu konuda gerekli tedbirler alınmıştır. Güvenlik kuvvetleri operasyon sürdürürken örgüte katılım sürüyorsa mücadele uzun süre devam edecektir. Örgüte katılım konusu tespit edilerek bu konuda gerekli tedbirlerin alınması zorunludur. Örgüt gençleri ve bazı kesimleri kandırması bunların işsiz olması ve onları zorlaması halinde yaşanmaktadır. Örgüte katılımların engellenmesi ve kontrol altına alınması gerçekleştirilirken dağdaki örgüt üyelerinin de dağlımalarını sağlayacak tedbirler alınmalıdır.

Bu konuda medyada önemli bir konudur. örgüt için lehinde veya aleyhinde yer almak değil doğrudan yer almak önemlidir. Bu konuda medya sorumlu davranmalı ve dengeyi kurmalıdır. Terörle mücadele aslında psikolojik bir mücadeledir.

Terörle mücadele bir süreçtir zor bir süreçtir sabır ve kararlılık ister. Mücadelede karamsarlığa yer yoktur. Karamsar düşünceler örgüte destekle eş anlamlıdır. Bölücü örgüte karşı yürütülen mücadele silahlı mücadeledir. Burda en az kayıpla yürütülmesi esastır. Ancak kayıp yaşanması da kaçınılmazdır. Ancak burda gerekli hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. bu denge korunmadığı sürece terör örgütüne yardım edilmiş demektir.

Terör örgütüne karşı verilen mücadelede bugün örgüt bir krılma noktasına doğru yol almaktadır. Örgüte bağlı teröristler ve onlara destek verenlerin yapabilecekleri tek şey hukuka teslim olmalarıdır.

Törende konuşan yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner ulus devlet vurgusuna dikkat çekerek Türkiye'nin bir ulus devlet olduğun bunu yıkmak için çabalar sergilendiğine dikkat çekti. Kültürel alandaki gelişme ve daha fazla özgürlük adına ülkenin birlik ve bütünlüğünün tehlikeye atıldığını ileri sürdü. Işık Koşaner, güvenlik güçlerinin teröre karşı mücadelede daha fazla yasal desteğe ihtiyac duyduğunu sınırdan içeri girenlerle ilgili yaptırımların artırılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*