Org. İlker Başbuğ Makedonya'da

Org. İlker Başbuğ Makedonya'da.11999
  • Giriş : 16.06.2009 / 21:33:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Makedonya Genelkurmay Başkanı Miroslav Stoyanovski'nin davetlisi olarak Makedonya'nın başkenti Üsküp'e geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Orgeneral İlker Başbuğ, Makedonya Genelkurmayı önünde düzenlenen en yüksek düzeydeki askeri törenle karşılandı. Başbuğ, Miroslav Stoyanovski ile kapalı kapılar ardında görüşmede bulundu.

İki ülke Genelkurmay başkanları, resmi temaslarını tamamladıktan sonra Makedonya Savunma Bakanı Zoran Konyanovski'yi makamında ziyaret ettiler.

Konyanovski, Türkiye'nin Makedonya'ya sunduğu olağanüstü desteklerini dile getirerek, Başbuğ'a teşekkür etti. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Makedonya ordusuna sunulan maddi ve manevi yardımların önemine değindi. Konyanovski, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Makedonya ordusunun reformları yolunda ve Makedonya'nın, NATO bünyesine girmesi doğrultusunda Türkiye'den verilen desteğin Makedonya için tarihsel önem taşıdığını'' söyledi.

Konyanovski, Makedonya halkının, Türkiye'nin bu alanda gösterdiği özverinin her zaman değerini bileceğini kaydetti.

Başbuğ da Türkiye ile Makedonya savunmaları arasında işbirliğinin süreceğini ve TSK'nın, Makedonya ordusuna yardım projesini sürdüreceğini bildirdi.

Başbuğ, resmi temaslarını tamamladıktan sonra Stoyanovski ile basına açıklama yapmadan Makedonya Cumhurbaşkanı Corve Ivanov ve başbakan Nikola Gruevski ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Başbakan Gruevski ile hükümet binasında yapılan görüşmede Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilere değinilerek, işbirliğinin her alanda üst düzeyde geliştiği ve açık soru kalmadığının belirtildiği açıklandı.

Ayrıca Gruevski'nin, Başbuğ'a, Türkiye'nin Makedonya'ya her konuda gösterdiği destekler sonucunda iki ülke ilişkilerinin stratejik ortaklığa yükseldiğini belirttiği bildirildi.

Gruevski, TSK tarafından Makedonya ordusuna sunulan bağışlar ve askeri donanımın yanısıra, Kara Harp Okulu'nda Makedonya ordusu için eğitimden geçen ve yetiştirilen subaylar için bir kez daha Türkiye'ye teşekkür etti.

Bu arada başbakan Gruevski, Başbuğ'a, Makedonya'nın NATO ile AB'ye üyeliği yolunda yürüttüğü çalışmalar ve hızlandırdığı reformlar konusunda da bilgi verdi.

Başbuğ'un da ilişkiler kapsamında yürütülen çalışmalar konusuna değinerek, Türkiye'nin, gelecekte de Makedonya'ya desteklerini esirgemeyeceğini ve Makedonya'nın, NATO'ya girmesi yolunda gereken reformların daha da yoğunlaştırıldığını belirttiği öğrenildi.

Görüşme sonunda Başbuğ ile Gruevski'nin bölgede istikrarın savunulması gereğince bölge ülkeleri arasında kapsamlı işbirliğin yürütülmesi gerektiği görüşününü savundukları bildirildi.

Başbuğ, bugün yoğun temasları arasında Üsküp'teki Türkiye Büyükelçiliği'ni de ziyaret ederek, büyükelçi Arslan Hakan Okçal'dan Makedonya'daki Türkler'in durumu hakkında bilgi aldı.

Başbuğ ile beraberindeki askeri heyet, yarın Manastır kentinde Atatürk'ün eğitim gördüğü askeri idadi okulunda ''Atatürk Müze Odasını'' ziyaret edecek, ardından Makedonya'nın turistik kenti Ohrid'yi gezecek ve akşam saatlerine doğru Makedonya'dan ayrılıp, Arnavutluk'a geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*