Org. Özkök: İki yıl ortalıkta yokum

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Görüşmede gelecek planlarını anlatan Özkök’ün 2 yıl boyunca ortaklıkta gözükmeyeceğini söylediği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgiye göre Baykal-Özkök görüşmesi "iki arkadaşın samimi sohbeti" havasında geçti. Özkök, sohbet sırasında "Cumhurbaşkanı adaylığıyla" ilgili iddiaları yalanlayan mesajlar verdi. Özkök, "Bir süre, belki iki yıl ortalarda gözükmeyeceğim. Ankara'da oturmayacağım. İzmir Urla'da halen inşaatı devam eden evimin yapımı tamamlandıktan ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra gidip evimde oturacağım." dedi. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

Misafirini asansörde karşılayan Baykal, çıkışta da aracına kadar eşlik etti. CHP lideri, görüşmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede Özkök’ün güç bir dönemde başarılı bir çalışma yürüttüğüne dikkat çekti. Baykal, şunları kaydetti: “Sayın Özkök, şerefle, parlak bir meslek yaşamını toplumun her kesiminin saygısını kazanan bir uygulamayla noktalamıştır. İçeride terör ciddi bir sorun haline gelirken, Ortadoğu’da gelişmeler yaşanırken, AB reformlarının yapıldığı bir ortamda çok saygın ve başarılı bir sınav vermiştir.”

Baykal, ziyaretin ardından toplanan partisinin Merkez Yönetim Kurulu(MYK)'nda da kurmaylarına görüşmeyi değerlendirdi. CHP lideri, “Özellikle terörle mücadele ve Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda çok önemli tespitleri oldu; kendi adıma çok yararlandığım bir sohbetimiz oldu.” diye konuştu. Baykal, bir MYK üyesinin, “Siyasete gireceğine yönelik bir izlenim aldınız mı?” sorusuna ise, “Hayır hiç öyle bir havası bulunmuyor.” karşılığını verdi. Baykal, kurmaylarına Lübnan'a asker gönderme tartışmalarına ilişkin düşüncelerini de anlattı. Baykal, bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı: “BM kararında barış gücünün en önemli görevi, ‘Hizbullah'ın silahsızlandırılması' olduğu belirtiliyor. Askerimizin silahlı çatışmaya girmeyeceği güvencesini kimse veremez. Sırf ‘ABD istiyor' diye asker gönderemeyiz.”

Kapıdan uğurladı

CHP lideri Baykal, kendisine veda ziyaretinde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü, asansör kapısında karşıladı. Baykal, 45 dakikalık samimi görüşmenin ardından Özkök’ü makam aracına kadar uğurladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious