Org. Saygun: "PKK'nın yıllık geliri 400-500 milyon avro"

Org. Saygun:
  • Giriş : 12.03.2008 / 05:19:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 00:42:40

'Türkiye, terörle mücadelesinin her safhasında terörist ve halk ayrımını çok keskin çizgilerle yapmıştır'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu'nda konuşan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, ''Türkiye, yıllardır yürüttüğü terörle mücadelesinin her safhasında terörist ve halk ayrımını çok keskin çizgilerle yapmış ve farklı yorumlara yol açabilecek her türlü uygulama tavır ve ifadeden kaçınmış, hiç kimseye potansiyel terörist gözüyle bakmamıştır'' dedi.

Orgeneral Saygun, Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi (TMMM) Komutanlığı'nın Bilkent Otel'de bu yıl ikincisini düzenlediği, ''Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği Sempozyumu''nun kapanış konuşmasını yaptı.

Orgeneral Saygun, sempozyumda ''terörizmle uluslararası mücadelede ortak ve kararlı bir hareketin topyekun bir biçimde yürütülmesi için, siyasi ve ekonomik başta olmak üzere terörizme yönelik her türlü desteğin kesilmesinin şart olduğu''nun ortaya konulduğunu söyledi.

Küreselleşmenin sunduğu olanaklar çerçevesinde terör örgütlerinin sınır aşan suç örgütleriyle mafya tipi işbirliği geliştirdiğini ve onların faaliyetlerinden yararlandığını ifade eden Orgeneral Saygun, şunları kaydetti:

''Bu kapsamda PKK/Kongra-Gel'in küresel bir terörist örgüt ve mafya tipi yapılanmasıyla da aynı zamanda organize bir suç örgütü olduğu aşikardır. Bu husus bir çok uluslararası rapor ile de belgelenmiştir. Terör örgütü, başta uyuşturucu olmak üzere, insan, sigara, akaryakıt ve silah kaçakçılığı, haraç toplama, sahtecilik ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler yoluyla mali kaynak temin etmektedir. Bunun yanı sıra, paravan şirket, dernek ve vakıflar aracılığıyla yasal görünüm altında ticaret ve bağış gibi yollarla da kaynak temin edebilmektedir. Bu konu sabah oturumunda ele alınmış ve Avrupa'nın, terör örgütünün mali desteğinin kesilmesine yönelik tedbirlerin alınmasındaki isteksizlik ve ilgisizliği açıkça ortaya konulmuştur.

Terör örgütünün bu şekilde elde ettiği yıllık gelirinin 400-500 milyon Avro civarında olduğu, bunun 200-250 milyon Avrosunun uyuşturucudan, 100-150 milyon Avrosunun kaçakçılıktan (akaryakıt, sigara, insan kaçaklığı gibi) 15-20 milyon Avrosunun toplanan yardımlardan ve 20-25 milyon Avrosunun da diğer faaliyetlerden sağlandığı değerlendirilmektedir. Silah kaçakçılığında dikkati çeken bir husus, terör örgütünün sadece kendi yandaşlarına değil, çok uzaklardaki teröristlere de silah sağlamasıdır.''

Orgeneral Saygun, bu durumun, örgütün farklı coğrafyalardaki terörist örgütlerle bağlantılarını ve terörizmi nasıl uluslararası bir boyuta taşıdığını gözler önüne sermesi açısından anlamlı olduğunu ve uluslararası işbirliğinin gerekliliğini bir kere daha ispatladığını söyledi.


-ÖRGÜTE ELEMAN TEMİNİ-


Terör örgütü PKK/Kongra-Gel'in, yürüttüğü yasa dışı faaliyetlerle sadece örgüte mali kaynak sağlamakla sınırlı kalmayıp örgüte eleman temininde de aynı yollara başvurduğunu anlatan Orgeneral Saygun, ''Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bazı uluslararası kuruluşlar tarafından yayımlanan raporlarda belirtildiği üzere örgüt, özellikle Avrupa'da aralarında kızların da bulunduğu çocukları kaçırarak eğitim kamplarında ideolojik ve silahlı eğitime tabi tutmaktadır'' dedi. Orgeneral Saygun, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu terör örgütüne çeşitli bahanelerle destek veren zihniyetin unutmaması gereken husus, destekledikleri terör örgütünün Avrupa'daki uyuşturucu ticaretinin yüzde 80'ini elinde bulundurarak, aslında kendi halklarını zehirlediği gerçeğidir.

Buradan hareketle terörizme bütüncül bir şekilde bakmamanın, teröristler ve sınır ötesi organize suçlar arasındaki bağlantıyı göz ardı etmenin, terörizmle etkin bir mücadeleye olumsuz tesir eden bir başka faktör olduğu ortaya çıkmaktadır.''


-İLETİŞİM İMKANLARI-


Orgeneral Saygun, günümüzde terörle mücadeleyi olumsuz etkileyen bir diğer hususun da teröristlerin gelişmiş iletişim imkanlarını yaygın olarak kullanabilmeleri olduğunu söyledi.

Bu hususun sempozyumda açıkça ortaya konduğunu ifade eden Orgeneral Saygun, ''İnternet, uydu muhaberesi ve benzeri iletişim ortamlarının günümüzde ulaşmış olduğu seviye, bu alanda teröristlere her türlü kolaylığı sağlamakta, özellikle alternatif iletişim, propaganda ve hatta eğitim kanalları olarak terör örgütlerine büyük imkanlar vermekte, devlet yapılarının bilgi üzerindeki kontrolünü zayıflatan bir unsur olarak da örgütlerce suistimal edilmektedir'' diye konuştu.

Orgeneral Saygun, bu konuda da uluslararası işbirliğinin kesin bir biçimde gerekli olduğuna işaret etti.


-TERÖRİST VE HALK AYRIMI-


Orgeneral Saygun, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Terör örgütleri, büyük inanç gruplarını veya etnik grupları temsil ettiklerini iddia ederek, faaliyetlerini cihad, islam, halkların bağımsızlığı, azınlık hakları, demokratik hak ve hürriyetler gibi kavramlarla özdeşleştirerek haklı bir davanın peşinde oldukları ve hareketlerinin geniş kitlelerce desteklendiği görüşünü kabul ettirmeye, terör eylemlerini meşru göstermeye çalışmaktadırlar. Bu tuzağa düşülmemesi, önem arz etmektedir.

Bu noktada, tekrar ülkemize dönersek Türkiye, yıllardır yürüttüğü terörle mücadelesinin her safhasında terörist ve halk ayrımını çok keskin çizgilerle yapmış ve farklı yorumlara yol açabilecek her türlü uygulama, tavır ve ifadeden kaçınmış, hiç kimseye potansiyel terörist gözüyle bakmamıştır. Ancak, maalesef günümüzde giderek artan bir şekilde, hem ülkemizdeki bazılarının, hem de Avrupa'daki bir takım ülke ve çevrelerin, Kürt kökenli herkesi PKK/Kongra-Gel terör örgütüyle irtibatlandırma gayreti içinde oldukları görülmektedir. Nitekim, Avrupa Parlamentosu ile değişik Avrupa ülkeleri parlamentolarının çatıları altında yapılan konferanslara terör örgütüne mensup ve aranan teröristlerin katılmalarında veya üst düzey yetkilileri ziyaret etmelerinde bir beis görülmemektedir.''

Aynı şekilde Avrupa Parlamentosu çatısı altında düzenlenen ''Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler'' konulu uluslararası konferansa Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan bir teröristin de katıldığını ve konferansta Kürt kökenli vatandaşların temsilcisi gibi bazı açıklamalarda bulunabildiğini belirten Orgeneral Saygun, ''Kürt kökenli vatandaşlarımızı terör örgütüne malzeme yapan bu anlayışın tehlikesini tüm ilgililerin dikkatine sunuyorum'' dedi.

Terörle on yıllardır mücadele etmekte olan Türkiye'nin, terörizmle uluslararası mücadelede yaşanan sıkıntılardan en çok zarar gören ülkelerden olduğunun altını çizen Orgeneral Saygun, ''Ümit ediyorum ki, ikincisi icra edilmiş olan 'Küresel Terörizm ve Uluslararası İş Birliği Sempozyumu'nda tartışılmış olan konular ve ulaşılan sonuçlar, konuşmam sırasında da değindiğim tüm zorlukların aşılmasına ve uluslararası ortak bir uygulamaya geçilmesine bir vesile teşkil eder'' diye konuştu.

Konuşmanın ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, sempozyum katılımcılarına anı ve katılım belgelerini takdim ederek teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious