Org. Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos'ta emekli oluyor

Org. Yaşar Büyükanıt, 30 Ağustos'ta emekli oluyor.12043
  • Giriş : 09.04.2008 / 13:12:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 13:16:52

Org. Büyükanıt 30 Ağustos'ta emekli olacağını söyledi: "Eşimle bavulu toplamaya başladık"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Askeri Yargıtay'ın 94. Kuruluş Yıldönümü resepsiyonuna katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, görev süresinin uzatılacağı dedikodularına nokta koydu.

Büyükanıt'ın resepsiyonda bazı konukların görev süresinin uzatılmasıyla ilgili iddialarına, "Buna ilk ben karşı çıkarım. Sürenin uzatılmasını istemek veya bunu kabul etmek, benim için en haysiyet kırıcı şey olur" dediği öğrenildi. Gazeteport'un Ankara Temsilcisi Emin Özgönül'ün haberine göre Ankara Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyona Org. Büyükanıt, eşi Filiz Büyükanıt ile birlikte katıldı. Resepsiyona Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ile çok sayıda davetli katıldı.

KARŞI ÇIKARIM

Büyükanıt, konuklarla sohbet ederken, 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacağını vurguladı. Bazı konukların "Paşam görev sürenizin uzatılacağı iddiaları var" sözleri üzerine Büyükanıt şunları söyledi: "Böyle bir girişim yok. Ayrıca, Genelkurmay Başkanı'nın görev süresini uzatmak için kanun gerekir. Böyle bir girişim olsa bile, buna ilk karşı çıkan ben olurum. Sürenin uzatılmasını istemek veya bunu kabul etmek, benim için en haysiyet kırıcı şey olur. Ben bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde her şeyin normal düzeninde yürümesini savunmuş olan bir kimseyim. O anlayışın dışına da hayatım boyunca çıkmadım, bugün de kesinlikle çıkmam."

BAVUL TOPLUYORLAR

Büyükanıt, "Biz artık hazırlık yapıyoruz, bavul topluyoruz" derken, eşi Filiz Büyükanıt da eşyalarını yavaş yavaş toplamaya başladıklarını söyledi. Yaşar Büyükanıt, "30 Ağustos'ta emekli olduğumda, İstanbul'da yaşayacağız" dedi. Filiz Büyükanıt da, hem kendisinin hem eşinin zaten İstanbullu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious