Org. Yaşar Büyükanıt emekli olunca ne yapacak?

Org. Yaşar Büyükanıt emekli olunca ne yapacak?.11796
  • Giriş : 27.03.2008 / 10:34:00

Ağustos ayında emekli olmaya hazırlanan Büyükanıt, emeklilik sonrası planlarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mutlu ÇÖLGEÇEN'in haberi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ağustos ayında emekli olmaya hazırlanıyor. Büyükanıt Paşa, emeklilik sonrası planlarından, hayallerine, kitap sevgisinden meslek anılarına kadar pek çok konuyu  paylaştı. İşte Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, yaptığı özel açıklamalar:

IRAK’IN KUZEYİNE HAREKAT: Harekat kararı kolay verilmedi, bunu süreç açısından söylüyorum ve harekat başarıyla tamamlandı. Şimdi olayları izliyoruz.

HAYALİM TARİHÇİ OLMAKTI: Tarihçi olmayı çok istedim, tarih tutkusu bende başkadır ama olmadı. Buna karşı tarih kitaplarını okumayı çok severim, güncel kitapları okurum. İyi bir okuyucuğum diyebilirim. Okurken bazen not alırım, o notlar beni yeni bilgilere ve tespitlere götürür.


YENİ TÜRKÇEYE ÇEVİRTTİM: İstanbul’da hep sahaflara giderdim. Askeri Etüd Dairesi’nde rahmetli Fevzi Çakmak döneminden kalma eserler vardı. Onların hepsini yeni Türkçe’ye çevirttim.

MATEMATİK OKUDUM: Eskiden silahlı kuvvetler namına fakültelerde okunurdu. Ben de Fen Fakültesi’nde bir süre matematik okudum, güçlü bir alan, matematiği bilmek çok önemli. Ama bu alan beni çok tatmin etmedi. O zaman daha gencim, hareketli şeyler istiyorum. Tarih bölümüne geçmek istedim, kabul etmediler, ben de Harbiye’ye geri döndüm.

ASKERLİK BENİM İÇİN TUTKU: Mesleğimi hep severek yaptım. Askerlik benim için bir tutku oldu. Harbiye’de, ilk teğmenliğimde ve Genelkurmay Başkanı olarak, askerliği hep severek yaptım.

MAKAMDA ‘BÜYÜKLENELİM’ OLMAZ: Makamlar bize “büyüklenelim” diye verilmiyor. Ben bugün Genelkurmay Başkanıyım, yarın emekli olacağım. Önemli olan mütevazı yaşamak, ben hep öyle yapmaya çalıştım ve çevremdeki herkese öyle yaklaştım.

AİLE ÇOK ÖNEMLİ: Mesleğinizi yaparken en büyük destekçiniz aileniz oluyor. Eşiniz ve çocuklarınız, ben kendi adıma onlardan çok destek gördüm.

İSTANBUL’A YERLEŞECEĞİM: Emeklilik sonrasında İstanbul’a yerleşeceğim. Ankara’da yaşamak daha kolay ama çocuklarım, ailem, hep orada. Beni bundan sonra mutlu edecek en büyük şey de onlarla beraber olmak olacak.

BOL BOL OKUYACAĞIM: Okumayı severim. Büyük bir kütüphanem var. Orada çok özel kitaplarım var. Emeklilik sonrası mütevazı bir eve taşınacağım. Şimdi düşünüyorum, bu kitapları nasıl sığdıracağım, merak ediyorum.

DOĞRU YAZILIRSA KIZAMAYIZ: Basın doğru yazdığı sürece kızma hakkımız yok, kızmam da! Öyle bir lüksümüz yok.

Bizi takip eden savunma muhabirlerinin görevinin çok zor olduğunu biliyorum. Onların gayretlerini takdirle karşılıyorum.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious