Organ bağışı durduruldu

  • Giriş : 29.04.2008 / 10:52:00

Böbreğin en "ucuz" olduğu ülke Filipinler'de artık akraba olmayanlara ve yabancılara böbrek verilmeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gelişmiş ülkelerdeki hasta insanların böbrek başta olmak üzere çok sayıda satılık ucuz organ bulabildikleri Filipinler'de, yönetim halkın organ bağışlarını durdurma kararı aldı.

Uygulama, dünyanın en ucuz böbreklerinin bulunabildiği ülkede, geçtiğimiz yıl başka ülkelerden 436 varlıklı hastanın Filipinlilerden böbrek satın alması üzerine gündeme geldi. Yetkililer, bundan sonra böbreklerin akraba olmayan insanlara ve yabancılara verilmesinin yasaklandığını açıkladı.

Filipinler'de 21-28 yaş arası erkeklerde 2 bin 880 dolara sağlıklı böbrek alınabiliyor. Sağlıklı ama paraya muhtaç Filipinliler, böbreklerini hastanelere 4 bin 800 dolara varan fiyatlarla da verebiliyor. Filipinlerdeki hastaneler ise, zengin yabancı hastalara 60 bin dolara satarak, böbreklerden yüksek kar sağlıyor.

Başkent Manila'da 16 bin kişi böbreklerini verebilmek için sırada bekliyor. Bu yılın başından beri 'böbrek market'te 300 organ satıldı.

Uzmanlar, böbrek naklinin uygun şartlarda ve denetimsiz ortamlarda yapılması durumunda hepatit C virüsü kapılabileceğini ve pek çok hastalığa davetiye çıkardığını aktarıyor.

Filipinlilerin böbreklerine en çok İngilizlerin rağbet ettiği belirtiliyor.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious