Organ bağışı filosu kuruluyor

Organ bağışı filosu kuruluyor.13126
  • Giriş : 10.04.2008 / 09:01:00

Sağlık Bakanlığı, bağışlanan organların bir yerden bir yere en kısa zamarda nakli için hava ambulans filosu kuruyor. 4 uçak ve 17 helikopter için hizmet alım ihalesi yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanlığı, hava ambulans filosu kuruyor. Bakanlık dört uçak ve 17 helikopter için hizmet alım ihalesine çıktı. Tekliflerin değerlendirildiğini söyleyen yetkililer filo sayesinde ulaşılamayan noktalardaki hastalara ulaşılacağını ve organ nakli sürecinin hızlandırılacağını açıkladı.

Zamana karşı yarışta avantaj

Bağışlanan organların bir yerden bir yere naklinin zamana karşı yarış olduğunu hatırlatan yetkililer, hava ambulans sisteminin afetlerde de kolaylık sağlayacağını vurguladı.

İhale sonucunda hizmete sokulan dört uçak ve 17 helikopter, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi iller başta, ihtiyaç duyulan yerlerde konuşlandırılacak.

Uzmanlar, beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin organlarının bir başkasına nakli için en fazla 36 saat zaman olduğunu söylüyor. Bu süre de kişinin sağlık durumuna göre azalıyor, kimi zaman organlar beyin ölümünden sonra sadece birkaç saat sonra kaybediliyor.

Bağışlanan organların taşınması için Türk Hava Yolları ile Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol bulunuyor. Özel havayolu şirketleriyle yapılmış herhangi bir protokol yok. Ancak bu yolla organ taşımak için de uçağın sefer saatini beklemek gerekiyor, bu da zaman kaybına yol açıyor.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious