Organ bağışı ile 3 kişiye hayat

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2 yıl aradan sonra ilk kez organ bağışı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyin kanaması geçirerek yoğun bakıma giren Şaban Mutlu'nun ailesi organlarını bağışladı. Mutlu'nun böbrekleri ve karaciğeri ile 3 kişi yeni bir hayata kavuştu.

Şaban Mutlu 65 yaşındaydı. Beyin kanaması geçirip hemen hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı ve beyin ölümü gerçekleşti.

Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakımında yatan Mutlu'nun ailesi organlarını bağışlama kararı aldı.

Mutlu'nun hayatını kaybettiği hastanede, sadece 1.5 aydır organ nakil koordinatörü var. Ataması yeni yapılan koordinatörler, yoğun bakım hekimi tarafından bilgilendirilince, hastanenin de 2 yıl sonra ilk bağışı gerçekleşmiş oldu.

Önce, nakil bekleyen 300 hastadan Mutlu'nun doku örnekleriyle uygun olan böbrek hastaları tek tek arandı. Ama bazıları organ beklerken hayatını kaybetmişti.

Organ nakli için önce sıra sonra test

Adaylar telefonu alır almaz hastaneye koştu. İlk giden trafik kazasından sonra böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalan Ayhan Bulut'tu.

Daha sonra 7 yıldır nakil için bekleyen 64 yaşındaki Selahattin Tekkol hastaneye gitti.

42 yaşındaki Yasemin Erol da kardeşi ve eşiyle hastanedeydi.

Böbrekleri çalışmayan, bu yüzden gözlerini kaybeden, kulakları artık duymayan 46 yaşındaki Yüksel Öztürk eşinin ve kardeşinin kollarında geldi. Bitkindi. Ne görüyor ne duyuyordu. Heyecanlıydı.

Sorularımızı kardeşi harf harf eline yazınca anlayabildi. Bir an önce nakil yaptırmak istiyordu. Bir eleme olacağını kardeşi söyleyemedi. Fakat o hemen kendisinin seçileceğini düşünüyordu.

Özel bir hastanede diyalizde olan 24 yaşındaki Adil Sabancı geldi en son. 7 yıldır nakil yaptırmayı bekleyen Sabancı birçok hastanede sıradaydı.

Hastalar testler yapıldıktan sonra hastanenin organ nakil merkezinde beklerken, bağışçı ailenin de orada olduğunu öğrenerek başsağlığı diledi.

Nakli yapacak hekim ise, test sonuçlarının çıkmasını bekliyordu. Ve sonunda haber geldi. Şaban Mutlu'nun böbreklerinin Selahattin Tekkol ve Ayhan Bulut'a uyduğu belirlendi.

Mutlu'nun karaciğeri ise, Florence Nightingale hastanesinde 53 yaşınndaki Ali Kemal Cebiroğlu'na nakledildi.

İstanbul'da bağış artıyor mu?

Mutlu ailesinin bağışıyla İstanbul'da 2007 yılında organ bağışlarının sayısı daha şimdiden 10'a yükseldi.

Oysa 2006 yılındaki donör sayısı 26'ydı. Şimdi hem hastalar hem de hekimler bağışların bu hızla artıp atmayacağını merak ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious