Organ bağışı mercek altına alındı

  • Giriş : 03.07.2007 / 09:05:00

Ülkede organ naklindeki son gelişmeler ele alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'nde düzenlenen, 81 ilden hastanelerin organ nakli koordinatörleriyle yoğun bakım sorumlularının bir araya geldiği toplantıda, ülkede organ naklindeki son gelişmeler ele alındı.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş, burada yaptığı konuşmada, bu yıl daha şimdiden geçen yılın rakamlarının yakalandığını, bunun geçen yıla göre 2 kat daha fazla organ nakli anlamına geldiğini kaydederek, ancak yine de henüz istenilen yerde olmadıklarını belirtti. Odabaş, ''Mevcudun 10 katı kadar daha organ bağışı, yani bir o kadar daha beyin ölümü ve donör bulunması lazım'' dedi.

Yoğun bakım ünitelerinin geliştirilmesi ve yatak sayısının artırılması için gayret gösterdiklerini anlatan Odabaş, aynı gayretin beyin ölümü bildirimi konusunda da gösterilmesini istedi.

''HASTALARLA NİKAHLANIYORUZ''

Yüksek İhtisas Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Faruk Gönenç de, organ nakli koordinatörleri organ bulmak için ne kadar gayret gösterirse kendilerinin de o kadar çok organ nakli yaptıklarını söyledi.

Nakil yaptıkları hastalarla adeta ''nikahlandıklarını'' ifade eden Gönenç, ''Hangi rahatsızlıkları olursa olsun bizleri ararlar. Ama biz bundan memnunuz. Çünkü onları sağlıklı görmek bizi çok mutlu ediyor'' diye konuştu.

Organ bağışı konusunda medyaya büyük görev düştüğünü anlatan Gönenç, ''Medya pozitif yaklaşım gösterirse organ naklinde ivme yakalıyoruz. Ama negatif yayın yapılınca dibe vuruyoruz'' dedi.

Son zamanlarda geliştirilen bazı ilaçlar sayesinde uyum aranmadan nakil yapılabildiği için canlıdan nakillere kayış olduğunu kaydeden Gönenç, bu gibi nakillerin kadavra donör bulunmasını zorlaştırdığını söyledi. Gönenç, ''Türkiye bu işe henüz hazır değil. Doku grubu uygunluğu çok önemli. Bu uyumun olduğu hastalarda yaşama oranı daha yüksek'' diye konuştu.

Toplantıda, kadavradan yapılan böbrek nakliyle tekrar sağlığına kavuşan 2 hasta da söz aldı. Nakilden sonra ''yeniden doğmuş gibi olduklarını ve sağlıklı bir hayata kavuştuklarını'' anlatan hastalar, herkese organ bağışı yapmaları çağrısında bulundular.

Toplantıda beyin ölümü ve donör bakımı konularında da bilgiler verildi.

ULUSAL BÖBREK NAKLİ BEKLEME LİSTESİ

Toplantıdan sonra Ulusal Böbrek Nakli Bekleme Listesi ile ilgili soruları yanıtlayan Odabaş, bunun bulunan organın en uygun hastaya takılması ve adaletli bir dağılım yapılması amacıyla düzenlendiğini bildirdi.

Organ nakli merkezlerinin, buldukları organları kendi hastaları içinden seçtikleri kişilere taktıklarını anlatan Odabaş, getirilecek yeni uygulamayla bağışlanan organın en uygun hastaya takılmasının söz konusu olacağını belirtti.Yeni sistemin farklı ülkelerdeki uygulamalar araştırılarak ve organ nakli merkezlerinin görüşleri alınarak hazırlandığını anlatan Odabaş, uygulamaya Haziran ayında geçilmesinin planlandığını, ancak bazı hastalarla ilgili veriler eksik olduğu için bunların tamamlanması amacıyla bir süre ertelenmesinin uygun görüldüğünü söyledi.

Merkezlerle hazırlıkların son kez gözden geçirilmesinin ardından uygulamaya geçileceğini bildiren Odabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu uygulamayla birlikte artık organ dağıtımı, listede yer alan merkezlere kayıtlı hastalara yapılacak. Yani listeye girmeyen merkezler organ bulsalar bile bunu hastalarına takamayacaklar. Ulusal Bekleme Listesiyle ilgili bazı eleştiriler olsa da, genel kabul görmüş bir sistem. Yeterince tatmin olmadığını dile getiren merkezlerin yerel dağıtımın göz ardı edildiğine ilişkin çekincelerini gidermek için yerel puanlamayla ilgili bazı düzenlemeler yapılıyor. Yerel puanlar yükseltilince zaten yerel dağıtıma imkan sağlanacak. Ulusal Böbrek Nakli Bekleme Listesi ile ilgili bir konsensüs sağlanacağı ve sisteme bütün organ nakli merkezlerinin dahil olacağı kanısındayım.''

Bir başka tereddüt konusunun da doku uyumunun tespiti noktasında kaynaklandığını anlatan Odabaş, ''Ancak yaptığımız araştırmalarda merkezler arasında çok ciddi farklılıklar olmadığını gördük. Öte yandan bununla ilgili de bir standardizasyon çalışması yapacağız'' dedi.

Odabaş, Türkiye'de 40 bin böbrek hastası bulunduğunu, bunların 18 bininin organ beklediğini, ancak bu rakamın veriler güncellenmediği için sağlıklı olmadığını söyledi. Yeni sistemle güncellemelerin aylık olacağını kaydeden Odabaş, böylece böbrek bekleyen hasta profilinin çıkarılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious