Organ bağışına Diyanet öncülük edecek

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, yapılan tüm açıklama ve verilen fetvalara rağmen dini kaygı nedeniyle organ bağışında istenen düzeye gelinememesi üzerine farklı bir taktik izlemeye karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Marmara Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaparken organlarını bağışlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun, düzenlenecek bir törenle yardımcılarının yanı sıra katılımcı Diyanet personeliyle bu kez kamuoyu önünde organlarını bağışladığını açıklayacağı öğrenildi.
Bardakoğlu, dün Vatan ve Hürriyet gazetelerine verdiği demeçte, "Kuran, 'Bir kişiye hayat veren, tıpkı bütün insanlara hayat vermiş gibi sevap kazanmış ve güzel bir iş işlemiştir' ayetiyle, bize organ bağışı konusunda çok açık bir düstur koyuyor. Organ bağışının dini bir ödev olduğunu anlatacağız kampanyamızda. Diyanet olarak diyoruz ki, 'Organ bağışlamak önemli bir ibadet, dini görev ve erdemdir'" dedi.

Diyanet İşleri'nin şartları
Diyanet, "Hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çare olmadığının tabip tarafından tespit edilmesi, organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması, toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla yakınlarının rızasının sağlanması, alınacak organ ve doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması" koşullarıyla organ bağışını destekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious