Organ bağışına Diyanet'ten destek

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, 3-9 Kasım günleri arasında kutlanan 'Organ Bağış Haftası'nda 100 bin broşür bastırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İl Sağlık müdürlüklerine gönderilen broşürler, buradan hastanelerin organ bağış bürolarına iletildi. Broşürlerin tamamı 9 Kasım'a kadar vatandaşlara ulaştırılacak. Bakanlık, hazırladığı broşürlerde sadece teknik bilgi vermekle kalmayıp, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun "İhtiyaç sahipleri için organ bağışında bulunmamız ve bu sayede insanların tedavi olması, insan hayatını dokunulmaz sayan ve bir insana hayat vermeyi bütün insanlara hayat verme derecesinde önemli gören Yüce Dinimizin teşvik ettiği erdemli bir davranıştır." şeklindeki sözlerine ve organ bağışı konusunda Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği 'caizdir' kararına da yer verdi. Kararda, "Sizin organınızı verdiğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan tamamen kendisi sorumludur." denildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığını bildirirken, kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastaların uygun organ bulunmadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde yitirdiklerini hatırlattı. Kronik böbrek yetmezliği hastası 35 bin kişinin ise haftanın 3 gününü diyaliz cihazına bağlı olarak geçirdiklerini anlatan Akdağ, nakil bekleyen hastaların bazılarının tedavi olabilmek umuduyla yurtdışındaki merkezlere başvurduklarını kaydetti. Akdağ, "Oysa ülkemizde organ nakli konusunda uluslararası bilgi ve beceriye sahip bilim adamlarımız ve gelişmiş teknolojiye sahip merkezlerimiz bulunmaktadır." derken, organ nakil sayılarında henüz hedeflenen seviyeye ulaşmadığını bildirdi. Akdağ, bunun da organ ve doku bağışının yetersiz olmasından kaynaklandığına işaret ederken, "Ben Sağlık Bakanı olarak bütün vatandaşlarımı bu konuda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyorum." dedi. Broşürde, organ bağışı, 'kişinin ölümünden sonra organlarının kullanılmasına izin vermesi' olarak tanımlanırken, organ alım işleminin konunun uzmanı doktorlar tarafından, Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinin Organ Nakil merkezlerinde gerçekleştirildiğine işaret edildi. Kişinin Bağış Belgesi'ni sürekli yanında taşıması gerektiği ifade edilen broşürde, organların bağışlandığı konusunda yakın akrabalara da bilgi verilmesinin önemine temas edildi.

Organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak, bu dileği iki tanık huzurunda sözlü olarak yapmak ve bir hekim tarafından tasdik ettirmek gerektiği vurgulanan broşürde, bunun için en yakın sağlık kuruluşundan Doku ve Organ Bağış Belgesi alınabileceği bildirildi. Broşürde, "Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde, kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar, kalp kapağı, gözün kornea tabakası ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilmektedir. Bir kişi organını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious