Organ bulunamayan minik Murat hayatını kaybetti

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Dayısının karaciğeriyle şifa bulacak olan Antalyalı Murat Canbaş (8 aylık) yaşam savaşını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dün gece minik bedeni zorlu savaşa dayanamayan oğlunu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşayan anne Feride Canbaş (30), "Benden nakil yapılacaktı ancak organım büyük gelince uygun verici arandı. Dayısı Fırat Güven (25) gönüllü oldu. Her şey hazırdı, çarşamba günü karaciğer nakli yapılacaktı. Son anda enfeksiyon kaptığı, kanına mikrop karıştığı saptandı ve nakil ertelendi. Dün akşam ne yazık ki oğlumu kaybettim." dedi.

Safra yollarının tıkalı olması sebebiyle oğlunun tedavisine 2.5 aylıkken başlandığını anlatan anne Canbaş, "Nakil gerektiğini öğrendiğimiz andan itibaren uygun organ aranmaya başladı. Halası, babası ve ben gönüllü olduk. Tahliller olumlu çıkmayınca dayısından nakil yapılmasına karar verildi fakat çok geç kalındı." şeklinde konuştu.

Türkiye'de organ bağışı konusunda halkın yeterince bilinçli olmadığını belirten Canbaş, "Bebeğimi kaybettiğimde organlarımı bağışlamak istedim ancak vücudunda enfeksiyon olduğu için doktorlar mümkün olmadığını söyledi. Benim canım yandı, aynı acıyı başkaları yaşamasın. Elimden geldiğince organ bağışı konusunda üzerime düşeni yapacağım. Bir kişiye bile ışık olsam ne mutlu bana. Bütün organlarımı bağışlamak istiyorum." dedi. Sekiz yıl önce de bir kızını trafik canavarına kurban verdiğini belirten Feride Canbaş, "Aynı acıyı ikinci defa yaşıyorum." diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Ata Bozoklar ise, "Ülkemiz genelinde kadavradan organ bağışını istediğimiz seviyeye getirebilmiş olsaydık, o şimdi aramızda olacaktı. Bu konudaki korkularımızın ve bahanelerimizin daha çok insanın hayatına malolmaması için herkesi duyarlılığa ve aklıselime davet ediyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious