'Organ çaldılar' iddialarına yalanlama

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Çanakkale'de özel bir hastanenin, ölen hastaların organlarını aldığı ve bir doktorun tutuklandığı söylentileri hastane yetkilileri tarafından yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söylentilerle ilgili bir basın toplantısı düzenleme ve kamuoyunu aydınlatma ihtiyacı hissetiklerini belirten Başhekim Yalçıner, "Hastanemizde ölen hastaların organlarının alındığı, hattâ ortopedi uzmanı Dr. Celal Karakaş'ın gözaltına alındığı söylentileri bize kadar geldi. Bu söylentiler, hasta sayımızda düşüşe sebep olmadı ancak yine de halkımızı bu konuda aydınlatmak istedik. Bu iftiraları atanları tahmin edebiliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızın sonuna geldik sayılır. O kişilerle mahkeme huzurunda hesaplaşacağız." dedi.

Çanakkale'de doğup büyüdüğünü ve doktorluk yaptığını belirten Dr. Karakaş ise bu iftiranın sadece kendisine atılmış olmasını, özel hastanede çalışan tek Çanakkaleli doktor olmasına bağlıyor. Söylentileri ailesi ve yakın dostlarının da duyduğunu kaydeden Karakaş, "Babam bile bunların doğru olup olmadığını sordu. Bense hastanedeyim ve görevime devam ediyorum. Üstelik branşım farklı. Böyle bir şeyi ilk duyduğumda güldüm geçtim ama iftiraların arkası kesilmedi." şeklinde konuştu.

Organ naklinin her ortamda yapılamayacağını belirten Çanakkale Tabip Odası Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Koordinatörü Azem Ülkü de, "Organlar yoğun bakım şartları altında, kan dolaşımı devam eden hastalardan alınmazsa hiçbir şekilde kullanılamaz. Bu söylentilerle bir nevi şehir efsaneleri çıkarılıyor. İnsanlar korkuya sevk ediliyor. Kaçırılan veya ölen bir kişinin gelişigüzel bir ameliyathanede organlarının alınıp nakledilmesi mümkün değil. Sadece ve sadece özel yoğun bakım ünitelerinin olduğu yerlerde organ alınabilir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious