Organ hırsızlığı kocaman bir yalan

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Son günlerde medyada sıkça yer alan, internette de eposta yoluyla insanları telaşa düşüren organ mafyası haberlerinin yalan olduğunu, İzmir Adli Tıp Kurumu da açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Durum, emniyet makamlarının titiz çalışmalarının yanısıra EÜ Organ Nakli Merkezi'nce Adli Tıp Kurumu'na soruldu. Gelen cevapta, "Morg İhtisas Daire Başkanlığı'nın Manisa, Aydın, Denizli, Uşak, Isparta, Burdur ve ilçelerinde organları gayrimeşru yöntemlerle alınmış ceset olmadığı resmen beyan edildi.

Kurumun yazısında, 'Organları alınmış şekilde kurumumuza gönderilen cesetlerin, ilgili hastanelerce bağış yöntemiyle yasal olarak organları alınmış adli vaka cesetleri olduğunu bilgilerinize rica ederim.' şeklinde bilgi yer alıyor." denildi.

EÜ Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Bbaşkanlığı'nca gönderilen cevabî yazı şöyle:


"İLGİ: 16.06.2006 tarih, 442 sayılı yazınız.

İlgi yazıda medyada sıklıkla görülen haberler çerçevesinde ülkemiz genelinde çocukların kaçırılıp organlarının alındığına dair yaygın bir kanaat oluştuğu, Emniyet mensuplarının da katıldığı çalışmalarda bu nevi bir vakanın henüz tespit edilmediği bildirilmektedir. Kurumumuz Morg İhtisas Dairesi Başkanlığına Manisa-Aydın-Denizli-Muğla-Uşak-Isparta ve Burdur İlleri ile ilçelerinde bulunan C.Başsavcılıklarından otopsi yapılmak üzere adli vaka hüviyeti kazanmış cesetler gönderilmektedir. Şimdiye kadar ilgi yazıda belirtilen şekilde organları gayri meşru yöntemler ile alınmış bir ceset Morg İhtisas Dairesi Başkanlığımıza gelmediği, organları alınmış şekilde Kurumumuza gönderilen cesetlerin ilgili hastanelerce bağış yöntemi ile yasal olarak organları alınmış adli vaka cesetler olduğunu bilgilerinize rica ederim. Uzm. Dr. İ. Cezmi YAVUZ,Grup Başkanı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious