Organ nakli vasiyeti 3 kişiye hayat verdi

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

İzmir'de geçirdiği beyin kanaması sonrasında kaldırıldığı hastanede 3 günlük yaşam mücadelesini kaybeden 47 yaşındaki G.S.Ö'nün vasiyeti, 3 kişinin hayatını değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ailesine öldükten sonra organlarının bağışlanmasını vasiyet eden G.S.Ö'nün böbrekleri ve karaciğerinin nakledildiği 3 hasta, sağlıklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

14 yaşında böbrek rahatsızlığı başlayan, 22 yaşında teyzesinin verdiği böbrekle yeniden sağlığına kavuşan ve bu organın iki yıl önce iflas etmesi sonucunda yeniden rahatsızlanan 36 yaşındaki İlknur Önder, vasiyet üzerine bağışlanan böbrekle yeniden sağlığına kavuştu.

Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbrek rahatsızlığı sonrasında 1995 yılında teyzesi Ümmü Gülsüm Şahin'in verdiği böbrekle yeniden sağlığına kavuştuğunu, bu organın 10 yıl sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlattı.

“DOYASIYA MEYVE YİYECEĞİM”

İki yıl önce nakledilen böbreğin işlevini yitirmesi üzerine diyaliz sürecinin başladığını belirten Önder, evinde kendi kendine 2 yıl boyunca günde her 6 saatte bir diyaliz uyguladığını kaydetti.

Rahatsızlığı süresince sosyal yaşamdan koptuğunu, özgürce bir yere gidemediğini dile getiren Önder, yapılan nakille birlikte bedenindeki 4. böbreğe sahip olduğunu ifade etti. Önder, “Özgürce bir yere gitmek istedim gidemedim. Eve bağlı olmadan tatil yapmak istedim, yapamadım. 10 yıldır hiç doyasıya meyve yiyemedim. Şimdi doyasıya meyve yiyeceğim. Çok mutluyum 3. doğum günüm oldu bugün” diye konuştu.

MÜJDELİ HABER KAHVEHANEDE GELDİ

Son 4.5 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan ve diyalize giren 58 yaşındaki Mustafa Ulusoy ise dün gece kahvehanede otururken doktorların kadavradan organ bağışının olduğunu söylediğini, büyük bir heyecanla ailesiyle birlikte arabayla hemen hastaneye geldiklerini ifade etti.

Kızı Ayşe Gülşen'in de 3 yıl önce böbrek nakli olduğunu dile getiren Ulusoy, ”Hastalığımdan dolayı bir yere gidemiyorum. Torunum Ankara'da. Sürekli diyalize girdiğim için torunumu doya doya sevemedim. İyileşince rahat rahat onların yanında olacağım” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde karaciğer nakledilen 50 yaşındaki Necdet Karakaş ise “Kadavradan çıkan bu organ benim için ikinci bir şans oldu. Artık yaşama daha umutla bakmaya başladım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious