Organ nakli ve beyin ölümü sorunu

Organ nakli ve beyin ölümü sorunu.13126
  • Giriş : 08.11.2008 / 10:09:00

Prof. Dr. Şakir Tavlı , Türkiye'de organ naklinin çok büyük bir sorun olduğunu ve sorunun gün geçtikçe daha da büyüdüğünü söyledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Böbrek Nakli Ünite Sorumlusu Prof. Dr. Şakir Tavlı, insanların beyin ölümünün anlamını tam olarak bilmediği için kadavradan nakle pek sıcak bakmadığını, bunun da organ nakli bekleyen kişi sayısını her geçen gün artırdığını söyledi.

Prof. Dr. Tavlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de organ naklinin çok büyük bir sorun olduğunu ve sorunun gün geçtikçe daha da büyüdüğünü söyledi.

Nakil bekleyenin çok, ancak bağışlanan organın az olduğunu belirten Prof. Dr. Tavlı, ''Türkiye'de bildiğim kadarıyla 30 bin, Konya'da ise 2 binin üzerinde nakil bekleyen hasta var. Ancak bunlara cevap verilemiyor. İnsanlar organ beklerken ölebiliyor'' dedi.

Hasta sayısının her geçen gün arttığını, ancak ''bilinçsizliğin bu hastaların umutlarını tükettiğini'' ifade eden Prof. Dr. Tavlı, ''İnsanlar beyin ölümünün anlamını bilmediği için kadavradan nakle pek sıcak bakmıyor. Bu da organ nakli bekleyen hasta sayısını her geçen gün arttırıyor. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin yakınları hastanın yaşayabileceğine inanıyor'' diye konuştu.

-10 KİŞİYE HAYAT VEREBİLECEKKEN-

Beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastanın yakınları açısından, solunumun bir alete bağlı olarak sağlandığını kabullenmenin oldukça zor bir durum olduğunu vurgulayan Tavlı, şunları kaydetti:

''Böyle bir durumda hekimlerin ikna kabiliyetlerini iyi kullanması gerekiyor; karşısındaki kişiyi bu konuda çok iyi bilinçlendirmeliler. Organlar alınsa da alınmasa da beyin ölümü gerçekleşen kişinin öleceği düzgün bir dille anlatılmalı. Aksi takdirde beyin ölümü gerçekleşen kişi, 10 bedene hayat verebilecekken, bilinçsizlik nedeniyle organlar ölen kişiyle birlikte toprağa gömülüyor. Bazen de yakınları, beyin ölümü gerçekleşen kişinin bir bütün olarak organlarıyla defnedilmesini istedikleri için bağışa sıcak bakmıyorlar. Biz bütünlüğü bozmuyoruz.''

Tavlı, kadavradan nakillerin artmasıyla birlikte organ bekleyen kişi sayısında azalma olabileceğini, binlerce insanın yıllarca diyalize bağlanıp daha sonra hayata gözlerini yumduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*