Organ naklinde yaş sınırı kalktı!

Organ naklinde yaş sınırı kalktı!.10438
  • Giriş : 18.02.2009 / 17:16:00

Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan bir organ nakli, organ bağışında yaş sınırlarını ortadan kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye'nin en yaşlı kadavrasından alınan karaciğer bir başka hastaya umut oldu.

87 yaşındaki kadavradan alınan karaciğerle hayata yeniden tutunan Mehmet Dumlu'nun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Karaciğer tümörü ve hepatit B'ye bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle ölümle iç içe yaşayan 53 yaşındaki Mehmet Dumlu'yu, 87 yaşındaki Türkiye'nin en yaşlı kadavrası ikinci hayata bağladı. Bütün umutlarını organ nakline bağlayan Dumlu'ya, Mustafa Tura'nın bağışladığı karaciğer nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde gerçekleştirilen nakili üniversitenin deneyimli hocaları gerçekleştirdi. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof.Dr. Gültekin Süleymanlar, organ bağışında bir üst sınır olmadığını ispat ettiklerini söyledi. Organ naklinde gerçekleştirdikleri başarılı ameliyatla hem alıcı hem de vericide sınırları genişlettiklerini anlatan Prof.Dr. Süleymanlar, daha fazla hastaya organ nakli yaparak yaşam sürelerini uzatma çalışmalarının süreceğini bildirdi.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan Mustafa Tura'nın karaciğeri, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne gönderilmiş ve geçen hafta Doç.Dr. Alihan Gürkan başkanlığındaki cerrahi ekip tarafından Mehmet Dumlu'ya nakledilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*