Organ taciri de kriz mağduru olmuş!

Organ taciri de kriz mağduru olmuş!.12494
  • Giriş : 17.06.2009 / 11:34:00

Antalya'da internet üzerinden organ ticareti yapan 2'si kadın 11 kişi sağlık kontrolünden geçirildi. Çete lideri Nuri S.'nin kendisinin ve eşinin böbreğini satarak organ ticaretine başladığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya'da maddi durumu kötü olan kişilerden 16 bin TL İLE 20 bin TL arasında böbreklerini alıp internet üzerinden 50 bin TL'ye satan organ çetesine yönelik 9 ilde düzenlenen operasyonda göz altına alınan 15 kişiden 11'i sağlık kontrolünden geçirildi.Güvenlik önlemleri altında adliyeye çıkartılan 2'si kadın 11 zanlı gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Zanlılar arasında yer alan 2 kadın göz yaşları dökerek adliyeye girdi. Antalya, Adana, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Osmaniye, İzmir, Sakarya ve Muğla'da eş zamanlı operasyonlarla göz altına alınan zanlıların internet üzerinden birbirleriyle bağlantı kurdukları Antalya'da da bir pansiyon kiralayarak burada toplantılar yaptıkları öne sürüldü.

Çetenin maddi durumu kötü olan ailelerden böbreklerini 16 bin ile 20 bin TL arasında satın aldıkları ve etik kurulu onayından geçmesi için noter onaylı 'kendi isteğimle böbreğimi veriyorum' şeklinde yazı aldıkları öğrenildi.

Çete lideri Nuri S. Ve ismi açıklanmayan eşinin de böbreklerini sattıkları öğrenildi. Nuri S.'nin böbreğini satarak kendisine bir restoran açtığı ve Antalya'da bir pansiyon kiralayarak böbreklerini satın aldıkları kişileri burada konaklattığı belirlendi.

Çetenin ekonomik krizden etkilendiği yüksek miktarlara yaptıkları organ nakli ticaretini kriz nedeniyle alıcı bulmakta zorlandıkları için 50 bin TL'ye düşürdükleri iddia edildi.

Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan zanlılara TCK'nın 91/3 maddesinden organ ve doku satışına aracılık ve satmak suçundan işlem yapılacağı belirlendi.

Operasyon kapsamında nakil olmuş 35 hastanın da ifadesine başvuruldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*