Organ ve doku naklinde fark ücreti alınmayacak!

Organ ve doku naklinde fark ücreti alınmayacak!.12494
  • Giriş : 13.03.2009 / 15:42:00

SGK ile sözleşmeli Organ Nakli ve Doku Nakli merkezleri, bakanlıkça onaylanan fiyat listelerinde belirlenen geri ödeme ücretleri haricinde hastadan fark ücreti alamayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı tarafından 'Organ Nakli ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, artık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmeli Organ Nakli ve Doku Nakli merkezleri, bakanlıkça onaylanan fiyat listelerinde belirlenen geri ödeme ücretleri haricinde hastadan fark ücreti alamayacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, karara uymayan merkezlerin Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi'nden 6 ay ile 2 yıl arasında uzaklaştırılacağı belirtildi.

Değişen yönetmelikte şu ifadeler yeraldı: "SGK ile sözleşmesi bulunmayan organ ve doku nakli merkezlerine Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi dahilinde kadaverik organ ve doku dağıtımı yapılmaz. SGK ile sözleşmesi olan organ ve doku nakli merkezleri ise Bakanlıkça onaylanan fiyat listelerinde belirlenen geri ödeme ücretleri haricinde hastadan fark ücreti veya bu ücretler üzerinde bir ücret talep edemez. Aksine davranan organ ve doku nakli merkezleri, ilgili Bilimsel Danışma Kurulunun önerisi de dikkate alınarak, altı aydan az, iki yıldan fazla olmamak üzere, Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi dahilindeki kadaverik organ ve doku dağıtımının dışında tutulur. Aynı fiilin tekrarlanması halinde ise merkezin faaliyetleri süresiz olarak yasaklanır. SGK ile sözleşmesi bulunmayan organ ve doku nakli merkezleri ile belirtilen sebeplerle müeyyide uygulanan merkezler, kendi yoğun bakım servislerinde beyin ölümü gerçekleşip de organ ve doku bağışı yapılan kadaverik donörlerin organ ve dokularını Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi içinde kullandırmak zorundadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*