Organik balda marka olma yolunda

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Türkiye'de doğal koşullarda bal üretmeye en müsait yerlerden biri olan Erzurum ve ilçeleri organik bal üretiminde marka olmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümet, Doğu Anadolu Bölgesi'nde arıcılık sektörünü canlandıracak projeler hazırlıyor. Yakında seminerlere de başlayacak olan hükümet Doğu illerini hayvancılık ve arıcılık sektörleri ile kalkındırmayı hedefliyor. Bitki örtüsü bakımından zengin olan Doğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştirilen organik bal, meşhur Anzer balının kalitesine yakın bir değerde bulunuyor. Arıcılık sektönünün canlandırılması ile Türkiye bal ihracatına başlayabilecek. Bu ise istihdama önemli katkıda bulunacak.

AK Parti Erzurum Milletvekili Muzaffer Gülyurt, Türkiye'nin bal üretimine en uygun bölgesinin Erzurum ve ilçeleri olduğunu söyledi. Organik bal üretimi üzerinde önemle durduklarını belirten Gülyurt, "25 bin metrekare yüzölçümü ile coğrafi alan bakımından Türkiye'nin 4. büyük ili olan Erzurum'un üretilen balın önemli bir bölümünü üretmektedir. Ancak bu yeterli değildir. Çiftçimizi yetiştireceğiz dünyanın en kaliteli balını üreteceğiz" diye konuştu.

Çiftçinin balını ihraç etmeye başladığında Doğudan Batıya göçün önleneceğine dikkat çeken Gülyurt, "Coğrafi koşulları uygun olduğu halde bal üretiminde yıllardır Türkiye standartlarının gerisinde. Çiftçinin bilimsel yöntemlerle bal üretmeliler. Erzurum arıcılığını bilimsel teknikler kullanarak çiftçiye öğreticeğiz. Arıcılığın gelişmesi ile doğudan batıya göçü de önleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Aşağı Çığılgan köyünde 22 yıldır arıcılık yapan Muhtar Melih Kaya da, organik bal üretimine geçerek bal üretiminde marka olmak istediklerini söyledi. Karayazı ilçesi ve köylerinde halkın geçim kaynağının arıcılık olduğunu belirterek, "Arıcılığı artık eski usullerle yapmak istemiyoruz. Bilimsel yöntemler kullanarak organik bal üreteceğiz. Bölgemiz bal üretmeye müsait burada dünyanın en iyi ballarından birini üreteceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious