Organik tarıma Prens Charles katkısı

Organik tarıma Prens Charles katkısı.11219
  • Giriş : 07.01.2008 / 15:54:00

İngiltere veliaht prensi Charles’ın Türkiye ziyaretinde İzmir’de bir organik üretim çiftliğine de gitmesinin Türk organik ürünlerinin tanıtımına büyük katkı sağladığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Prens Charles’ın ziyareti öncesi İngiltere Büyükelçiliği’nden organik üretimle ilgili bir program düzenlenmesi yönünde kendisine bir talep ulaştığını ifade etti. Bunun üzerine Prens Charles’ın programına uyum sağlayacak şekilde Kemalpaşa ilçesi Ören beldesindeki Ali Oğuzcan’a ait çiftlikte bir program hazırladıklarını söyleyen Prof. Dr. Altındişli, 27 Kasım 2007’de çiftliğe gelen Prens Charles’ın üretim alanlarını gezerek Türk organik ürünleri hakkında bilgi aldığını anlattı.

Prof. Dr. Altındişli, Prens Charles’ın ülkesinde kendisine ait çiftliklerin tamamında organik üretim yaptırdığını ve kurduğu bir şirket aracılığıyla bu ürünleri halkına ulaştırdığını anlatarak şu bilgileri verdi:

ORGANİK BEBEK GİYSİLERİ DE TANITILDI
“Prens Charles, organik üretim konusunda uluslararası düzeyde düzenlenen toplantılara ilgi gösteriyor. Organik üretim sektörü de Prens Charles’ı ilgiyle izliyor. Prens Charles ziyarette üretim yöntemlerimiz ve çeşitlerimiz hakkında bilgi istedi. Kendisine süt, meyve suyu, çay, kuru üzüm, incir gibi tarım ürünlerinin yanında bebek giysileri gibi organik tekstil ürünlerimizi de tanıttık. Ayrıca tamamen organik ürünlerle yapılmış gözlemeden ikram ettik.”

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜNLERİ SORDU
Prens Charles’ın ziyaret sırasında kendisine Türk halkının genetik değişikliğe uğramış ürünler hakkında ne düşündüğünü sorduğunu anlatan Prof. Dr. Altındişli, “Bu ürünlerin üretiminin Türkiye’de yasak olduğunu, Türk tüketicilerinin de bu ürünlere sıcak bakmadığını ifade ettim. Bu bilgi üzerine İngiliz halkının da bu ürünlere karşı çıktığını belirten Prens Charles, Türk halkının bu konudaki görüşünden memnuniyet duyduğunu, bunun devam etmesini dilediğini ifade etti” dedi.

Prof. Dr. Altındişli, Prens Charles’ın ziyaretiyle ilgili fotoğraf ve görüntülerin başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkede yayınlandığını kaydederek, “Böyle önemli bir ismin, Türk organik ürünlerini tadarken çekilen görüntülerinin yayınlanması organik üretimde iddialı şekilde büyüyen Türkiye’ye önemli bir tanıtım katkısı verdi. Milyonlarca dolar harcasak yapamayacağımız bir tanıtım gerçekleşti” diye konuştu.

AB’YE İHRACATI ARTIRACAK
Ziyaretin organik ürün üreticileri ve firmalarına da moral verdiğini ifade eden Prof. Dr. Altındişli, ulusal gazete ve kanallarda yayınlanan haberlerle organik ürünler konusunda vatandaşların bilinçlenmesinde de önemli bir adımın atıldığına dikkat çekti.

Türkiye’nin organik ürün ihracatının yüzde 70’ini AB ülkelerine yaptığını belirten Prof. Dr. Altındişli, İngiltere’nin de Almanya ile birlikte en önemli alıcı ülkeler arasında yer aldığını, ziyaretin İngiltere’den gelen talepleri artıracağını tahmin ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Altındişli, Almanya’da düzenlenen ve dünyanın bu alandaki en büyük fuarı konumundaki Biofach Organik Ürünler Fuarı’nda, ziyarete ait görselleri kullanarak tanıtım yapacaklarını kaydetti.

ORGANİK ÜRETİM HIZLA ARTIYOR
Dünyada organik üretime 1984-85 döneminde ilk başlayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, üretim sahası bakımından ilk 10’da bulunurken, diğer ülkelerin iddialı yatırımlarıyla 34. sıraya kadar geriledi.
Charles, eşi Camilla ile gelmişti.

2006 yılı verilerine göre Türkiye’de 14 bin çiftçi, 193 bin hektar alanda, 160 çeşitte, 458 bin ton organik ürün üretiyor. Organik ürün ihracatından yılda yaklaşık 30 milyon dolar gelir elde ediliyor.

Dünyada organik üretimde Avustralya ve Arjantin ilk iki sırada yer alırken Çin, son 2 yılda yaptığı büyük yatırımla 3. sıraya yerleşti. ABD, İtalya, İspanya, Almanya, Brezilya, Uruguay ve İngiltere’nin ilk 10’da yer aldığı sektörde, 120’den fazla ülkenin yaptığı yıllık üretim yılda ortalama yüzde 20 artıyor. Türkiye’de de üretimin son 4 yılda yüzde 100’ün üzerinde arttığı, potansiyelin değerlendirmesi halinde dünya pazarından yüzde 10 pay alınabileceği kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious