Organize suç örgütü çökertildi

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

ANTALYA’da polisin 3 aydır takibe aldığı suç örgütüne yönelik düzenlenen ‘Nehir’ adlı operasyonda, 12 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çok sayıda hırsızlık ve gasp olayının faili oldukları belirlenen zanlıların, işledikleri suçlarda kar maskesi, kelepçe ve polis copu kullandıkları belirlendi.

Antalya Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, organize suç örgütü kurarak silahlı soygun ve işyerlerinden hırsızlık olaylarına karıştıkları belirlenen zanlılara ait 20 ev ve işyerini, 3 ay süreyle izlemeye aldı. Zanlıların önceki gece gece kent merkezinde bulunan bir internet kafeye girerek, işyerinin iki ortağını birbirlerine kelepçeleyip bilgisayarları çalmasının ardından polis, 150 kişiden oluşan ekiple suç örgütüne operasyon kararı aldı.

‘Nehir’ adı verilen operasyonu Antalya İl Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan bizzat yönetti. Operasyon emriyle birlikte zanlıların ev ve işyerlerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda çete lideri olduğu ve birçok hırsızlık, gasp, yaralama suçlarından sabıkalı olduğu belirtilen 27 yaşındaki Nurettin K. ile, örgüt üyesi S.K., H.Ş., R.K., M.Ş., F.A., E.U., S.B., M.B., S.B., A.A. ile cezaevi firarisi olduğu belirlenen M.Ş. yakalanarak gözaltına alındı.

ADLİYEYE ÇIKARILDILAR

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, zanlıları sorgulanmak üzere Hırsızlık Büro Amirliği'ne getirdi. Sorguda, zanlıların 4 ayrı marketten silahlı gasp, 1 internet kafeden gasp, 1 şahıstan gasp, 8 ayrı işyeri soygunu ile 1 silahlı yaralama olayının failleri olduğu belirlendi.

12 zanlı, ‘suç işlemek için örgüt kurmak’, ‘örgüte üye olmak’, ‘örgütü yönetmek’, ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet’, ‘silahla birden çok gasp’, ‘silahla birden çok kişiyle gasp’, ‘yağma’, ‘geceleyin silahlı yağma’, ‘örgüte gelir sağlamak adına hırsızlık’, ‘hırsızlık malını satmak’, ‘sahte kimlik kullanmak’, ‘silahla adam yaralamak’ gibi 27 ayrı suçtan adliyeye sevk edildi.

Zanlılar hakkında 2 bin sayfadan oluşan fezleke hazırlanırken, ‘Nehir’ operasyonunun son dönemlerde silahlı suç örgütlerine yönelik en büyük operasyonlar arasında olduğu bildirildi.

ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı dedektiflerin yaptığı operasyonda çok sayıda silah ve çalıntı malzeme ile suç aletleri bulundu. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, 3'ü kuru sıkıdan bozma 6 tabanca, 84 mermi, 2 kar maskesi, 1 kelepçe ve polis copu, 1 oksijen tüpü ve basınç ayarlayıcı şalama takımı, kesme makasının yanı sıra, 12 LCD ekranlı bilgisayar, 12 cep telefonu, 6 batarya, 17 lüks kadın ve erkek saati, 10 kürk ve deri mont, 1 dizüstü bilgisayar, 2 bilgisayar kasası, 3 plazma televizyon, 4 oto teybi, 33 özel yapım çakmak, 5 VCD oynatıcı, 42 viski, 11 matkap, 2 spiral makinesi ile çok sayıda çalıntı malzeme ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious