Organları 4 kişiyi yaşatacak

Organları 4 kişiyi yaşatacak .15958
  • Giriş : 26.09.2007 / 22:11:00

Kuşadası'nın tanınmış çevrecilerinden Nuran Toraman'ın organları bağışlandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuşadası'nın tanınmış çevrecilerinden olan ve yakalandığı hastalık sonucu yaşamını yitiren Nuran Toraman'ın organları, ailesi tarafından bağışlandı. Toraman'ın organlarının, 4 kişiye nakledileceği bildirildi.

Kuşadası Mal Müdürlüğü'nde veznedar olarak görev yapan, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) Üyesi Nuran Toraman, yakalandığı hastalık nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Kuşadası'nda yaptığı çevre çalışmalarıyla dikkatleri çeken Toraman'ın yaşamını yitirmesi, ailesinin yanısıra ilçede de büyük üzüntü yarattı.

Toraman'ın, tedavisi sırasında ''Eğer durumum kötü olursa, organlarımı bağışlamak istiyorum'' dediğini belirten yakınları, bu istek doğrultusunda organlarının nakledilmesi için başvuruda bulundu. Ailenin bu isteğinin kabul edildiği ve ''doku uyumluluğu'' konusunda yapılan incelemede, ilk etapta, organ nakli bekleyen 4 kişiyle uyumluluk saptandığı bildirildi. Kalbi, karaciğeri ve böbrekleri bağışlanan Toraman'ın organlarının, belirlenen 4 kişiye nakli için gerekli girişimlerin başlatıldığı kaydedildi.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Nuran Toraman'ın, çalışmaları ve ilişkileriyle örnek bir kişilik olduğunu söyledi.

Sürücü, ''Doğa dostu ve insan sevgisiyle dolu biriydi. Yanan yerlerin yeniden yeşillendirilmesi, yaban hayatın korunması, Anadolu parslarının türlerinin korunması gibi konularda girişimlerde bulunmak için çaba sarfediyordu. Yokluğunu dolduramayacağımız bir arkadaşımız. Çok sevdiği Yediler Manastırı'na yapacağımız yürüyüşü, onun anısına düzenleyeceğiz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious