Organları 9 kişiye hayat verecek

Organları 9 kişiye hayat verecek.11436
  • Giriş : 28.03.2008 / 12:06:00

Çorum'da beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organları, 9 kişiye hayat verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Çorum'un Osmancık ilçesine bağlı Başpınar Beldesinde çiftçilikle uğraşan Mehmet Yıldırım (56), 3 gün önce beyin kanaması geçirdi.

Ailesi tarafından, Osmancık Devlet Hastanesine kaldırılan Yıldırım, hayati tehlike kaydı ile Çorum Devlet Hastanesine sevk edildi ve hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Evli ve 3 çocuk babası Yıldırım'ın, dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti.

Çorum Organ ve Doku Bağış Koordinatörü doktor Remziye Yılmaztürk, Mehmet Yıldırım'ın büyük oğlu Recep Yıldırım'a ulaşarak, organ bağışı teklifinde bulundu. Organ bağışının önemini anlatan doktor Yılmaztürk, aileden olumlu cevap almasının ardından Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Daire Başkanlığına ulaşarak, Yıldırım'ın tahlillerini Ankara'ya gönderdi.

Organların nakledileceği uygun hastaların belirlenmesinin ardından, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli uzman bir ekip, ambulansla gece Çorum'a geldi. Yaklaşık 4 saat süren ameliyatın ardından Mehmet Yıldırım'ın 2 böbreği, 2 göz korneası, 4 kalp kapakçığı ve karaciğeri alındı. Hastaneden gelen beş kişilik ekip, ambulansla Ankara'ya döndü.

Yıldırım'ın, böbrekleri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, karaciğer, kalp kapakçıkları ve göz kornealarının ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde organ bekleyen hastalara nakledileceği öğrenildi.

-BAĞIŞ KARARINI AİLE ALDI-

Recep Yıldırım, doktor Remziye Yılmaztürk'ün önerisi doğrultusunda babasının organlarını bağışlama kararı aldıklarını belirterek, ''Babamın organları ile birkaç kişi yeniden hayat bulacak. Herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum'' dedi.

Mehmet Yıldırım'ın damadı Ahmet Özgönül ise babalarının organlarını bağışlayıp bağışlama konusunda karar vermeye çalışırken, bir gün kendilerinin de organ ihtiyacını duyacaklarını düşünerek bu kararı aldıklarını söyledi.

Özgönül, ''Babam hoşgörülü, insanları seven kendi halinde, iyi bir insandı. Bugün onun organları ile birkaç kişi hayata dönecek. Ben herkesi organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya çağırıyorum. Unutmayalım ki bir gün biz de organ nakline ihtiyaç duyabiliriz'' şeklinde konuştu.

Çorum Organ ve Doku Bağış Koordinatörü doktor Remziye Yılmaztürk de ''Çorum'da bağış konusunda önemli mesafe kat ettik. Bu yıl ikinci defa organ bağışı yapılması sağlandı'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious