Organlarıyla 10 kişiye hayat verdiler

Organlarıyla 10 kişiye hayat verdiler.12494
  • Giriş : 29.11.2008 / 01:00:00
  • Güncelleme : 28.11.2008 / 23:59:57

Beyin ölümü gerçekleşen 2 kişinin organları için ikna sonuç verdi. Organ Nakli servisi bir gecede 10 kişiye hayat verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Organ Nakli koordinatörlerinden İmren Özbek'in yoğun çabaları sonrası, beyin ölümü gerçekleşen iki hastanın aileleri bağış için ikna edildi. Uygun donörlerin bulunması sonucu İzmir, Malatya ve İstanbul'dan 10 kişi yaşam buldu.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan 2.5 yaşındaki S.K ve trafik kazasında ağır yaralanan 34 yaşındaki Arzu Zerdale'nin önceki gün beyin ölümleri gerçekleşti. Organ Nakli Koordinatörlüğü görevlileri, hastaların aileleriyle görüşerek, organ bağışı konusunda ikna etti. Minik S.K'nin karaciğeri ve iki böbreği bağışlanırken, Arzu Zerdale'nin ise 2 böbreği, kalbi, karaciğeri, pankreası, ince bağırsağı ve korneası bağışlandı.

12 SAATTE 4 BÖBREK NAKLİ

İlk etapta 4 böbrek, bir gecede Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi organ nakli ekibi tarafından 4 kişiye nakledildi. Minik S.K.'nın böbreklerinden biri 2 yıldır organ bekleyen 9 yaşındaki Sibel Kaya'ya takılırken diğer böbreği ise 18 yaşındaki Hamide Pazar'a nakledildi. Kazada hayatını kaybeden Arzu Zerdale'nin böbrekleri ise 54 yaşındaki 3 çocuk annesi Şükran Baykan'a nakledilirken ikinci böbrek ise 1 yıldır diyalize giren 28 yaşındaki Müjde Akyol'a takıldı.

Kalp, kornea ve S.K.'nın karaciğeri, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde organ bekleyen hastalara nakledilirken, karaciğer Malatya İnönü Üniversitesi'ne, pankreas ve ince bağırsak ise İstanbul Özel Gazi Osman Paşa Hastanesi'ne gitti.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli ekibinden Dr. Cezmi Karaca, Dr. Cem Tuğmen, Dr. Taylan Özgür Sezer, Dr. Eyüp Kebabçı, Dr, Mustafa Ölmez ve Dr. Selçuk Kılıç, 36 saatlik ekip çalışması sonrası tam 10 kişiye hayat verdi.

12 saatte 4 böbrek nakli yaptıklarını ve Tepecik Eğitim Hastanesi'nde bir ilki gerçekleştirdiklerini dile getiren Dr. Cezmi Karaca, çok iyi bir ekip çalışmasının sonucunda birçok hayatın kurtulduğunu belirterek, "Hastanemizin Yoğun Bakım Ünitesi'nin dünya standartlarında hizmet vermesi ve beyin ölümlerinin zamanında haber verilmesi sonucu 10 kişi hayat buldu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*